Kekemelik başlangıç ve tedavi
Kekemelik başlangıç ve tedavi

BİR ARKADAŞIM RİCA ETTİ AZ ÖNCE HOCAM KEKEMELİK HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSNİZ DİYE.

2-5 YAŞ ARASINDA KEKEMELİK BELİRTİLERİ BAŞLAR. EĞER BU YAŞ ARALIĞINDA BU KONUŞMA BOZUKLUĞU FARK EDİLİRSE TELAŞA KAPILMAMALI BEKLENMELİDİR. BEKLEME SÜRESİ ORTALAMA 6 AYDIR. 6 AY BOYUNCA SÜREKLİ BU BOZUKLUK OLUYORSA KONUŞMA TERAPİLERİNE BAŞVURULABİLİNİR. YAA ESASINDA BU KEKEMELİĞİN NE OLDUĞUNU ANLATARAK ZAMAN KAYBETMEYECEM. ANACIM DİREK AİLE OLARAK YAPMANIZ GEREKENLERİ SÖYLEYİM BEN.

KEKEMELİKTE AİLE NE YAPMALI: KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE ÇOCUĞUN SÖYLEYEMEDİĞİ (TAMAMLAYAMADIĞI) SİZ TAMAMLAMAYIN. BAK YAVRUM DİKKATLİ KONUŞ, YAVAŞ KONUŞ , NİYE SÖYLEYEMİYON GİBİ SALAK SALAK KONUŞMAYIN ÇOCUĞA. ÇOCUĞA KEKEME OLDUĞUNU BAŞKALARININ YANINDA ASLA SÖYLEMEYİN

KÜÇÜK YAŞTA ÇOCUKLAR BAZEN KEKELER. BU NORMALDİR. AŞIRI HEYECAB VE DUYGULANIM YOĞUNLUĞU KEKELETEBİLİR. BAZEN SAĞINIZDAKİ SOLUNUZDAKİ YETİŞKİN İNSANLARDA BİLE BUNU GÖREBİLİRSİNİZ. AMA KÜÇÜK ÇOCUKLARIN FARKI KEKELEDİKLERİNDE İLGİ GÖSTERİLİR VE KEKEMELİĞİ BIRAKMASI İÇİN ÖDÜL VERİLİRSE BU YANLIŞTIR. COCUK KEKEMELİĞİ KALIPLAŞTIRABİLİR. ÇOCUĞA KARŞI NET BİR DAVRANIŞ SERGİLEYİN. BU HEM KEKEMELİĞİ İÇİN HEM DE KİŞİLİK GELİŞİMİ İÇİN DAHA ÖNEMLİDİR.

KEKEMELİĞİ ÖNLEMENİN EN ÖNEMLİ YOLLARINDAN BİRİ İSE SOSYAL ORTAMLARA YÖNELTMEKTİR. TEK KALINAN ORTAMLARDA KEKEMELİK ARTIŞ GÖSTEREBİLİR. BUNU SOSYAL ORTAMINI GENİŞLETEREK DÜZELTME ÇABASINA GİRMEK YANLIŞ OLMAZ. KREŞE MESELA GÖNDERMEK.

Çocuğunuzun kelimelerini onun yerine bitirmekten kaçının. • Konuşurken onu sabırla dinleyip lafını bitirmesi için ne kadar vakte ihtiyacı varsa bekleyin. • Çocuğunuzla konuşurken göz temasını bırakmayın. • Onu başkalarının yanında “Hadi bir şiir oku” gibi stres seviyesinin artacağı durumlara maruz bırakmayın. • Acele etmeden, sakin konuşmayı alışkanlık haline getirin. • Nasıl dediğinden çok ne dediğine önem verdiğinizi hissettirin. • Konuşmasını asla eleştirmeyin. • Dil ve konuşma bozuklukları uzmanı ile birlikte çocuğunuzun terapisine dahil olun.İZLEDİĞİ FİLM, VEYA BİLGİSAYARDAN OYNADIĞI OYUNLARDAKİ KARAKTERLER HATTA BENİM ÇOK KIZDIĞIM SOSYAL MEDYADA ŞİDDET TÜRÜ PAYLAŞIMLAR BİLE ÇOCUĞUN AŞIRI TEPKİ GÖSTERMESİNE NEDEN OLABİLİYOR. DİKKAT EDELİM. BAŞKA BİR YAZIDA DA TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ ANLATAYIM. HADİ HERKESE İYİ AKŞAMLAR.;


Osmaniye Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!