Hayatımızda aldığımız kararlar ve yaptığımız seçimler geleceğimizi belirler. Bunu en iyi "kelebek etkisi teorisi" açıklamaktadır. 1972 yılında Edward Lorenz tarafından öne sürülen teoriye göre;
"Afrika'da kanat çırpan bir kelebek, Amerika'da fırtına yaratır".

Her şey birbirine etki eder zincirleme olarak ve hayatı var eden bu döngüdür. İnsan hayatının ne kadar hassas dengeler üzerine kurulu olduğunu; minik bir kartopunun nasıl bir çığa dönüşebileceğini, hayatımızda önemsiz görünen her şeyin aslında hayatımızın akışını etkilediğini anlatır.

Aslında hayatın içindeki mükemmel sisteme en yakın örnek insandır. İnsanoğlunun geçmişi her ne kadar milyonlarca yıl öncesine dayansa da, bilim her geçen gün "insan" hakkında yeni bilgilere ulaşmaktadır. Beynimizin ne kadar sistematik ve mükemmel olduğunu anlamaktayız. Belki de tüm yaradılışın arkasındaki gizem, beynimizde saklı, onu keşfetmemizi bekliyor.

Vücudumuz bir sistemler bütününden oluşur. Beynimiz, vücudumuzu ve hayatımızı yönetir. Düşüncelerimiz ve ruh halimiz sağlığımızdan tutun hayatımızın akışını etkiler. Amerika'daki ölümlerin %90'ı kötü beslenmeden kaynaklanmaktadır. Öncelikle kendimizi ve vücudumuzu, yaşam tarzımızı değerlendirip işe başlamak gerekmektedir. Doğru beslenmenin, egzersizin, hobilerin yaşam tarzı haline gelmesi için minik adımlar atmak yeterlidir.

Hayat kalitemizi yükseltmek için atacağımız adımlar tahminimizin üzerinde sonuçlar oluşturacaktır. Yeni yılda insanlar daha mutlu, daha formda, daha sağlıklı olmayı isterler.

Örneğin 3-4 kilo fazlanız var, yediğiniz ekmeklerden bir dilimini diyetinizden çıkarsanız,

bu bir haftada 500 kkal,
bir ayda 2000 kalori,
bir yılda ise 1200 k.kal

sonuç olarak 3.5 kg vermiş olursunuz. Fazladan bir dilim ekmeğin yaptıklarına bakın.

Veya amacınız hayatınızdaki stres düzeyinizi azaltmak ise her öğle tatilinde kısa bir tur atabilir veya sizi motive eden müzikleri dinleyebilirsiniz.

Bu yaşam süresinde size bakmanız için verilmiş tek bir değerli armağan vardır o da sizsiniz. İnsan vücudu mükemmel bir işleyişe sahiptir, yeter ki vücudumuza iyi bakalım. Thomas Edison bundan yıllar önce; "Geleceğin doktorları ilaç vermeyecekler; hastaların kendi vücutlarıyla, diyetleriyle, ve hastalığın nedenleri ve önlenmesiyle ilgilenmelerini sağlayacaklar" demiş.

Hayat kalitemizi yükseltmenin tek yolu bilgili olmaktan geçmektedir. Hayatımızda kelebek etkisini yakalamak için bilinçlenmeli ve harekete geçmeliyiz.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!