Kendi kendine meme muayenesi
Kendi kendine meme muayenesi

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ
20 yaşından büyük her kadın, ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Bunun için en uygun zaman, adetin bittiği gündür.
Bu muayeneyi ayna karşısında, belden yukarınız tamamen soyunuk halde ayakta veya bir iskemleye oturarak yapabilirsiniz. Kollarınızı iki yanınıza rahat bir şekilde bırakın. Aynaya bakarak önce önden, sonra her iki yanınıza hafifçe dönerek memelerinizi inceleyin.
Kadınlarda iki meme tamamen aynı ve simetrik değildir. Yalnızca her zamankinden farklı bir büyüme ya da şekil değişikliği olup olmadığına bakın. Meme cildinde herhangi bir çekilme olup olmadığını kontrol edin. Aynı şeyi kollarınızı tamamen havaya kaldırarak ve ellerinizi belinize bastırarak tekrar edin. Vücudunuzu hafifçe her iki yana çevirerek memelerinizi yandan da inceleyin.
Daha sonra kürek kemiğinizin altına küçük bir yastık ya da katlanmış bir havlu koyun. Sol elinizi başınızın altına yerleştirin, dirseğiniz yatağa değsin. Sağ elinizle sol memenizi muayene edin. Sonra sağ elinizi başınızın altına koyarak sol elinizle sağ memenizi muayene edin.
Muayeneyi ikinci, üçüncü ve dördüncü parmaklarınızın ilk boğumuna kadar olan iç yüzüyle yapın. Muayeneler meme başından başlanarak, dairesel hareketlerle tüm meme dokusu kontrol edilecek şekilde yapılmalıdır.
Aynı muayene duşun altında ayakta ve vücut sabunluyken de yapılabilir. Yatarak yapılırsa daha iyi sonuç alınır.
Muayenede nelere dikkat edilmeli?
Memede kitle veya kalınlaşma
Meme başından akıntı
Ciltte çekilme ya da içe göçüklük
Meme başında çekilme
Meme başı cildinde pullanma, tahriş
Cilt renginde ve görünümünde değişiklikler, “portakal kabuğu” gibi hissetme
Memede şişme, kızarıklık ya da ısı artışı
Hangi Sıklıkta?
Bu şekilde meme muayenesini düzenli olarak ayda bir kez yaptığınızda memenizi daha iyi tanıyacağınızdan ve işleme aşina olacağınızdan değişiklikleri farketmek daha kolay olacaktır.
Meme dokusunu iki parmak arasında sıkarak muayene etmek yanlıştır, elinize kitle varmış gibi gelmesine yol açar.
Doktorunuza kontrole gittiğinizde kendi kendine muayeneyi doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı sorun, gerekirse doktorunuz size doğru yöntemi gösterecektir.
Hemen Bugün Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrenin Ve Ayda Bir Kez Yapmaya Başlayın.
Kendi kendinize muayene sırasında yukarıdaki değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, telaşlanmadan doktorunuza başvurun. Unutmayın ki memedeki değişikliklerin çoğu iyi huyludur, ancak buna doktorunuz karar vermelidir.
Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Gülüm Altaca

Ayna karşısında

Göğüs altında küçük bir yastıkla

parmakların iç yüzüyle

Dairesel hareketlerle tüm memeyi inceleyinİstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!