Kilo kaybetmenize yardımcı 16 besin
Kilo kaybetmenize yardımcı 16 besin

1) YAĞLI TOHUMLAR

Adından da anlaşılabileceği gibi badem, fındık, ceviz gibi besinler yüksek yağ içeriklidir. Ancak bu yağlar iştahı baskılayan ve kolesterol düşüren sağlıklı yağlardır. Ayrıca midede sindirimi düzenler ve kan şekeri kontrolüne de yardımcı olurlar. 10 tane fındık/ badem ya da 2 ceviz ya da 15 tane antep fıstığı ara öğün seçeneklerinizde olabilir.

2) YULAF

Yüksek posa içermesi ile iştahı baskılar ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca metabolizmada iştahı kontrol eden bazı hormonların üretimini sağlayan çeşitli maddeler içerir. 2-3 yemek kaşığı kadar yulafı süt/ yoğurt + meyve ikilileri ile karıştırarak pratik öğünler elde edebilirsiniz. Kek ya da kurabiye tariflerindeki unları yulaf ile değiştirebilirsiniz.

3) ELMA

Meyveler içerisindeki posa ile tokluk sağlar ve vitamin, mineral, antioksidan içeriği ile hastalıklara karşı korur. Elma da içerisindeki pektin ile kan şekeri kontrolüne katkı sağlar. Ara öğünlerinizde 1 orta boy, kabuklu elma tüketerek bir sonraki öğünde enerji alımını azaltabilirsiniz.

4) BAHARATLAR

Çalışmalara baharatların ve baharatlarla çeşnilendirilmiş besinlerin iştah kontrolü sağladığını ve metabolizmayı hızlandırdığını göstermiştir. Sevdiğiniz tüm baharatları (kekik, nane, pul biber, kara biber, kimyon, tarçın.. ) yemeklerinize, çorbalarınıza, yoğurtlarınıza, içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

5) NANE

Nane aroması sebebiyle etkili bir iştah baskılayıcıdır. Sularınıza, içeceklerinize ekleyebilir ya da nane çayını ara öğünlerinizde içebilirsiniz.

6) AVOKADO

Avokado sağlıklı tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir. Yapılan çalışmalar uzun süre tokluk sağladığını gösteriyor. İnce dilimler halinde tostlarınızın arasında ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Ekstra yağ eklemenize gerek yok.

7) YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Ispanak, marul gibi sebzeler yüksek posa ve su içermeleri ile tokluk sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Öğünlere eklendiğinde minimum kaloride, maksimum hacim sağlar. Salatalarınıza, yemeklerinize ekleyerek her öğününüzde bulundurabilirsiniz.

8) KETEN TOHUMU

Gün içindeki bir öğününüze ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı keten tohumu ile hem iştahınızı kontrol eden hormonlarınızı aktive edebilir hem de omega- 3 alımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

9) CHİA TOHUMU

Chia kelimesi Maya dilinde "güç" anlamına gelir ve pek çok insan da diyetinin güç anahtarının "chia" olduğunu söyler. Chia tohumları sıvı ile birleştiğinde özel bir jel haline gelir ve bu jel de tokluk sağlar. Kahvaltıda ya da puding olarak ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

10) YUMURTA

Kaliteli protein içeriği ile 36 saate kadar tokluk hissi üzerinde etkili olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Sabah kahvaltılarınıza ekleyeceğiniz 1 yumurta ile gün boyu enerji alımınızı azaltabilirsiniz.

11) YOĞURT

Yüksek protein içeriği ile tokluk sağladığı ve yağ yakımını hızlandırdığı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca kas yapısının korunmasında da etkilidir. Her gün en az 1 ana, 1 ara öğününüze yoğurt eklemeyi unutmayın.

12) KAHVE

Yapılan çalışmalarda kahve içerisinde olan kafeinin kısa dönemde tokluk hissini arttırdığı ancak uzun dönemde etkili olmadığı gösterilmiştir. Sabahları uyanmak ve iştahınızı baskılamak için en lezzetli seçenek olabilir.

13) LİMON

Limon ve limon eklediğiniz besinler tatlı isteğinizle baş etmenize yardımcı olur. Salatalarınıza ve içeceklerinize eklediğinizde hem sindiriminizi kolaylaştırır hem de öğün sonrası canınızın tatlı istemesini engeller.

14) ÇORBA

Öğünlerinize çorba ile başlamak daha çabuk tokluk hissetmenizi ve daha az kalori almanızı sağlar. Burada kritik nokta ise kremalı ve yüksek yağ içeren çorbalardan uzak durmak.

15) KURUBAKLAGİLLER

Yüksek posa tüketimi ile tokluk sağlamasının yanında bitkisel protein alımını arttırarak kilo vermeye de yardımcı olur. Yemek olarak tüketebileceğiniz gibi haşlanmış halde salatalarınıza, çorbalarınıza da ekleyebilirsiniz.

16) YEŞİL ÇAY

İçerisindeki bileşikler ile hem metabolizmayı hızlandırarak hem de tokluk hormonlarını aktive ederek kilo vermenize yardımcı olur. Günde 2 fincan kadar içebilir ve limon, nane gibi çeşitli aromalarla zenginleştirebilirsiniz.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!