Kinezyolojik bantlama uygulamaları

1970`li yıllarda kullanılmaya başlanan kinezyolojik bantlama tekniği birçok hastada başarıyla uygulandı. Yıllar boyu hastaların problemlerinde destekleyici teknik olarak uzak doğuda kullanıldıktan sonra etkinliğini kanıtlayan teknik öncelikle sporcular üzerinde uygulandı. Birçok sporcunun tedavisinde ve yarışmalar sırasında kullanıldı. Günümüzde ağrılı hastalıklar, spor sakatlıkları ile birlikte fizik tedavi, nöroloji ve ortopedi hastalarında da farklı disiplinler tarafından kullanılmaktadır.

(yöntemin ismi ile ilgili bilgilendirme: Kenzo Kase tarafından tanımlanan teknik Kinesio Taping olarak isimlendirildi ve ürün Kinesio bant olarak piyasaya sürüldü. Yani Kinesio ifadesi bir markayı temsil etti. Bu nedenle yıllar önce ülkemizde yöntem marka ismi ile anılırken; uygulamanın kinezyoloji bilgisi zemininde bantlama tekniklerine dayanmasından dolayı "kinezyolojik bantlama" veya "elastik terapötik bantlama" olarak isimlendirmiştim.

Kinezyolojik bant hafif, yapışkan, elastik özelliğe sahip olması ve derinin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer bantlardan farklıdır. İlaç özelliği taşıyan kimyasal maddeler içermez. Alerji riski çok azdır. Uygulanan kişide 2-7 gün boyunca kalabilir. Deri ile bütünleşerek deri altındaki yapıları desteklemektedir. Gözenekli yapısı nedeniyle cildin havalanmasını da sağlamaktadır. Hiçbir şekilde kişinin hareketini engellememektedir. Farklı renkleri olmakla beraber, etki açısından renklerin farkı yoktur (Geleneksel Çin Tıbbı`na göre renklerle ilgili bazı farklılıklar tanımlanmıştır). Renk seçeneği hastaya bırakılır. Fizik tedavide kullanılan bantlama tekniklerinden oldukça farklıdır. Birçok ağrılı ve fonksiyon kaybı olan ortopedik ve nörolojik durumlarda kullanılmaktadır.

Kinezyolojik bantlama uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas-iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki eder.

Kinezyolojik bantlama uygulaması ile ilgili klinik araştırmalarda eklem ağrılarının çoğunlukla eklemi çevreleyen kas ve miyofasyal dokunun normal yapısını kaybetmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaslarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan inflamasyon, şişkinlik veya spazm, cilt ile kas arasındaki boşluğun daralmasına sebep olmaktadır. Boşluğun azalması özellikle lenfatik sıvı akışının azalmasına ve ağrı reseptörlerinin uyarılmasına sebep olmaktadır. Bantlama metodu ile cilt dokusu yukarı doğru çekilerek cilt-kas arasındaki boşluk arttırılıp, ağrısız hareket imkanı sağlanmaktadır. Böylece iyileşmeye destek verilmektedir. Çeşitli renkleri olan bu bantlar, kas ağrılarından vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmaya kadar pek çok soruna yan etkisi olmayan çözümler sunmaktadır.

Bandajlamanın etkili olduğu durumlar

Kaslara destek olur.

Zayıflamış kaslarda kas kontraksiyonlarını arttırır.

Kas yoğunluğunu azaltır.

Kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltır.

Kas krampını ve sakatlanmasını azaltır.

Hareket açıklığını arttırır ve ağrıyı azaltır.

Vücut sıvılarının akımında etkilidir.

Kan ve lenf dolaşımını arttırır.

Dokulardaki kimyasal atıkları azaltır.

Enflamasyonu azaltır.

Analjezik endojenleri aktive eder.

Eklem problemlerinin düzeltilmesinde etkilidir.

Dr.Sedat Yıldız, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

İntegratif Tıp Derneği Başkanı


Isparta Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!