DOLGU MADDELERİ

Doğal güzelliğin en önemli gerekliliği sağlıklı bir cildi yıllar boyu devam ettirebilmektir. Yüz bölgesinde estetık amaçlı dolgu maddeleri kullanımı son yıllarda daha çok artıyor. Dolgu amaçlı kullanılan birçok uygulama olmasına rağmen en pratik yöntem hazır dolgu maddeleridir. Bu uygulamaların kişinin güncel hayatını etkilemeden kısa sürede uygulanması, zaman içinde yapılan çalışmalarla güvenliliğinin artması nedeniyle tercih nedeni olmaktadır.Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelişen kırışıklık ve istenmeyen çizgilerden kurtulmak ve yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi yöntemlerin birisi de dolgu maddeleridir. Bu tip uygulamalarda esasen cildin yapısında bulunan, zamanla azalan ve vücut tarafından doğal olarak kabul edilen dolgu maddeleri cilt altına enjekte edilir.

Dolgu madde enjeksiyonları son derece pratiktir. Uygulamalar ortalama 10-15 dakika zaman alır, ofis şartlarında yapılabilir. Uygulama öncesinde lokal anestezik krem sürülerek 20-30 dakika beklenir. Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez, öğle arası tatillerde bile yapılabilir. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez. Uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yoktur.

Dolgu maddeleri en çok, burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler, dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler, dudak üstündeki mimik çizgiler, derin sivilce ve yara izleri, dudak dolgunlaştırma, elmacık kemiği ve yanak dolgunlaştırmada kullanılır.

Geçmiş zamanlardan bu güne kadar farklı özellikleri olan dolgu maddeleri üretilmekte, bunlar genel olarak kollajen ve kollajen türevleri, sentetik maddeler, ameliyat dikiş ipliklerinde kullanılan vicryldir. Bunların içinde en güvenilir olan ve en çok kullanılan hyalüronik asittir. Genel olarak maddelerin kalıcılık süresi,yüzün doğal ifadesini koruması,vücutla uyum içersinde olması ve yüz ve vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması göz önüne tutulması gereken temel özelliklerdir.

Kollajen dolguların test yapılarak uygulanması ve allerjik reaksiyon ihtimali yüzünden kullanımı azalmıştır. Polilaktik asit ve silikon uygulanımları ileri dönemlerde beklenmeyen problemler gösterebilmektedir.

HYALÜRONİK ASİT

Hyalüronik asit FDA ve CE onayları olan son derece güvenli, iğneye bağlı olabilecek kızarıklık, gibi yan etkiler dışında sistemik hiçbir yan etkisi olmayan bir üründür. Bugüne kadar 70’den fazla ülkede 4 milyon üzeri uygulama yapılmıştır.

Hyalüronik asit dokuya doğal olarak yerleştirilir ve oksijen ile hormon gibi önemli besleyici maddelerin serbest geçişine olanak verir. Hyalüronik asit vücutta olduğu sürece sağlıklı bir cilt elde edilmiş olur. Hyalüronik asitin su bağlama kapasitesi eşsizdir ve moleküller çözüldüğünde bile suya dönüşür ve vücudumuzdan hiçbir iz bırakmadan ayrılır.

Hayvan kaynaklı olmadığı için alerjik reaksiyon görülmez, herhangi bir alerjik test kesinlikle gerekmez. Kalıcılık süresi uygulama miktarı, bölgesi, cilt yapısı gibi faktörlere bağlı olarak 6-12 ay arasıdır.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!