Kızlık zarı tamiri!
Kızlık zarı tamiri!

Kızlık zarı, ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde sosyal ve kültürel önemini hala korumaktadır.

Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yaklaşık 1.5 cm içeride yerleşmiş, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan, vaginayı tamamen kapatmayan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok kalın veya çok esnek olabilir veya ortada iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Bazen zarın ortasındaki delik son derece geniştir ve neredeyse zar yok gibidir, bu durumda penis vagen içerisine rahatlıkla girebilir ve ilk gece kanaması gerçekleşmez. Çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur (imperfore hymen), bu durumda adet kanı dışarı akamaz, her adet döneminde sürekli olarak genital kanal içinde kan birikir ve genç kız hala adet göremediğinden ancak belli günlerde çok aşırı ağrı duyduğundan yakınır. Bu durumda adet kanı, tüm rahim ve vajina içine dolabilir. Bu çok ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için kızlık zarına küçük bir delik açılarak içerideki kanın boşaltılması sağlanır.

Kızlık zarı vajinanin içine doğru penisle, parmaklarla veya muayene aletleriyle girildiğinde kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır. Ancak kişiler arası yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar yapısının ince ve az sayıda damar içerdiği durumlarda ilk cinsel ilişkide kan gelmeyebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı yaptığı muayenede kızlık zarının yapısını, yırtılıp yırtılmadığını, eğer yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı yoksa yeni mi olduğunu anlayabilir. Ancak resmi bir kurumda görevli olmadıkları ve kendilerinden resmi bir yazıyla kızlık muayenesi yapmaları istenmediği sürece bu muayeneyi yapmama veya rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Ayrıca hastanın kendisi dışındaki herhangi birine muayene sonucunu bildirmek zorunda değildir.

Kızlık zarı bir kaç şekilde tamir edilebilir ve bu işleme hymenoplasti (hymenoplasty) ya da hymenorafi adı verilir. Bu operasyon için kişinin ne zaman ya da kaç defa cinsel ilişkiye girdiğinin önemi yoktur. Kürtaj olmuş, doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Gerçekte bozulmuş olan zarın tamamen eski haline getirilmesi mümkün değildir. Ancak vajina duvarından alınan parçalar ile yeni bir kızlık zarı yapılır. Vaginanın genişliğine, kızlık zarının tipine ve yırtığın şekline bağlı olarak operasyon tekniğine karar verilir. En kesin ve yüz güldürücü olanı "kalıcı flep yöntemi" dir. Bu operasyonun diğer tekniklerden farkı düğünden 4-5 gün önce yapılması gerekliliğini ortadan kaldırmasıdır. Hasta işlemden sonra ister 3 ay , ister 3 sene sonra ilk cinsel birlikteliğini yaşadığında kanama gerçekleşir. Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilecek kişi tarafından anlaşılmaz, ancak bir kadın doğum uzmanı veya adli tabib tarafından operasyon uygulandığı anlaşılabilir. Bu operasyon lokal veya genel anestezi altında steril şartlarda uygulanır. Operasyon süresi 30-45 dk arasında değişir. Hasta işlemden sonra 1 saat dinlendirilir, kanama ve ağrı takip edilir, ardından hasta rahatlıkla yürüyebilir, evine gidebilir, yolculuk yapabilir. Doktorunun önerdiği reçeteyi mutlaka uygulamalı ve genital hijyenine dikkat etmelidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!