Kızlık zarı yapılması ( himenoplasti)
Kızlık zarı yapılması ( himenoplasti)
Dini inançlarımız,örf ve adetlerimiz gereği tıp dilinde hymen denilen kızlık zarı yırtılmaları birçok genç hanım için büyük sorun olmaktadır. Bu tip sorunu olan hanımlara müjde gibi bir haber vermek istiyoruz.

Bu problem artık kesin olarak çözümlenebiliyor. Hem de geçici değil kalıcı bir çözüm. Yani eskiden olduğu gibi zifaf'tan 2 - 3 gün önce dikme değil.

Yeniden anadan doğma zarın aynısı basit bir ameliyat ile ve sürekli kalıcı olarak yapılabiliyor. Ameliyat, narkoza gerek kalmadan lokal anestezi etkisi ile yapılmakta. 30 - 45 dakika sürmektedir. Hastaameliyattan hemen sonra evine gidebilmektedir.

Küretaj yaptırmış ya da çocuk doğurmuş hanımlara da bu ameliyat başarı ile uygulanabiliyor. Yeniden yapılan himen hastanın kendi dokusundan oluşturulduğu için anadan doğma ile hiçbir farkı yoktur.

Birçok meslektaşımızdan yırtılan kızlık zarının tamir edilemeyeceğini,zarın dikişle kaynamasının mümkün olmadığını duymuş olabilirsiniz. Aslında söyledikleri doğrudur. Yırtılan zar tamir edilemez. Çünkü çok hassas bir yapısı olan zar dikiş tutmaz. Tamir amacı ile konulan dikişler 2-3 gün içinde kendiliğinden açılırlar.

Bizim belirttiğimiz yöntemde zar tamir edilmiyor. Yırtılan zar kalıntılarından ve vagina iç örtüsünden oluşturulanflep’ler (kan damarları korunduğu için beslenebilen dokular) ile yeniden zar yapılmaktadır.

15 yıldır başarı ile uygulananbu himenoplasti yöntemi ileönemli bir toplumsal soruna çare olunmakta ve kazaya uğramış birçok genç kızımızın hayata yeniden umut ile bakması sağlanabilmektedir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!