Koah ve egzersiz hakkında!
Koah ve egzersiz hakkında!

İlaç tedavisine (fıs fıs) rağmen KOAH’lı hastalarda ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri solunum sıkıntısı ve hareket kısıtlamasıdır. Bu da yaşam kalitesinin bozulmasına yol açar. KOAH’lı hastalar solunum için harcanan enerjinin artmış olması problemini de paylaşırlar, bu nedenle günlük yaşam aktivitelerine çok az bir enerji kalır.

FİZYOTERAPİ, REHABİLİTASYON VE EGZERSİZ EĞİTİMİ

Giderek bu sorunları gidermek ya da azaltmaya çalışmak için hastaya solunum kontrolünü öğretmek, gevşemeyi sağlayarak solunum işini azaltmak, ventilasyonun daha iyi dağılımını sağlamak ve toraksı hareketlendirmek amacıyla solunum egzersizler vermek, ayrıca sekresyonların atılmasına yardımcı olacak pozisyon ve teknikleri öğretmek, egzersiz programları vererek hastaların fiziksel kapasite ve kondisyonlarını arttırmak gerekir. KOAH ve EKZERSİZ İlaç tedavisine (fıs fıs) rağmen KOAH’lı hastalarda ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri solunum sıkıntısı ve hareket kısıtlamasıdır. Bu da yaşam kalitesinin bozulmasına yol açar. KOAH’lı hastalar solunum için harcanan enerjinin artmış olması problemini de paylaşırlar, bu nedenle günlük yaşam aktivitelerine çok az bir enerji kalır.

FİZYOTERAPİ, REHABİLİTASYON VE EGZERSİZ EĞİTİMİ

Giderek bu sorunları gidermek ya da azaltmaya çalışmak için hastaya solunum kontrolünü öğretmek, gevşemeyi sağlayarak solunum işini azaltmak, ventilasyonun daha iyi dağılımını sağlamak ve toraksı hareketlendirmek amacıyla solunum egzersizler vermek, ayrıca sekresyonların atılmasına yardımcı olacak pozisyon ve teknikleri öğretmek, egzersiz programları vererek hastaların fiziksel kapasite ve kondisyonlarını arttırmak gerekir.


Antalya Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!