Kolesterol yağa benzeyen fakat yağ olmayan bir maddedir. Aynı zamanda yağ emilimini sağlayan safranın bir parçası ve D vitaminin öncü maddesidir. Kolesterol bilindiği gibi her zaman zararlı değildir. Sağlığımız için bazı durumlarda zararlı olurken bazı durumlarda da yararlı olabilir. Kolesterolün 2 farklı kaynağı vardır. Biri kan kolesterolü diğeri ise diyetle alınan kolesteroldür. Kan kolesterolü vücudun ihtiyaç duyduğu kadarının karaciğerden sentezlenmesi ile oluşur. Diyet kolesterolü ise vücudumuza yumurta, kırmızı et, yağlı süt gibi hayvansal kaynaklı besinlerden gelir. Kolesterol vücudumuzda protein ve yağlardan oluşan paketlerle taşınır bu paketlere de lipoprotein adı verilir. Lipoproteinler karşımıza 3 farklı çeşitte çıkar.
HDL (Yüksek Dansiteli Lipoprotein)Kolesterol : HDL halk arasında iyi kolesterol olarakta bilinir. Vücudun kullanamadığı kolesterolü yıkılmak üzere karaciğere taşır. Düzenli fiziksel aktivite yapılması HDL düzeyini artırır.
LDL (Düşük Dansiteli Lipoprotein) Kolesterol : LDL halk arasında kötü kolesterol olarakta bilinir.Karaciğerdeki kolesterolü dokulara taşır. Karaciğerdeki kolesterolü dokulara taşır ancak bu sırada kan damarlarında depolanabilir. LDL değerinin yüksek olması kalp hastalıkları riskinin artması ile ilişkilidir.
VLDL (Çok Düşük Dansiteli Lipoprotein) Kolesterol : Kolesterolü karaciğerden alarak kas ve yağ dokusuna taşırlar. Yıkılıp LDL' ye dönüşürler.
Olması Gereken Kan Kolesterol Değerleri
Total Kolesterol < 200 mg/dL
LDL Kolesterol < 130 mg/dL
HDL Kolesterol > 35 mg/dL
Kolesterolü Yükselten Besinler
-Tereyağ, margarin gibi katı yağlar
-Yumurta Sarısı
-Kırmızı et, kanatlı hayvan etleri
-Yağlı süt ve süt ürünleri
-Kalamar, karides gibi deniz ürünleri
-Kremalı pastalar, yağlı hamur işleri
-Sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!