Terleme vücudumuzun ısı dengesi için önemli bir fonksiyondur. Duygusal ve fiziki aktiviteler sonucu ısınan bedenimizin ısı dengesini korumak ve devam ettirmek için terleriz. Ter bezlerimiz bedenimizin her yerinde mevcut olsa da en fazla el, ayak ve koltukaltı bölgemizden terleriz. Bu doğal fonksiyon bazı bireylerde aşırı formda izlenir.

Aşırı koltukaltı terlemesi, kişinin sağlığını fazlaca etkilemese de, sosyal olarak kişiyi derinden etkilemektedir. Bu kişilerde koltukaltında deri değişiklikleri, kızarıklıklar, mikrobiyal enfeksiyonlar, kötü koku, devamlı ıslaklık hissi ve kıyafetlerde ter izleri kaçınılmaz olarak izlenmektedir. Gerek hijyenik gerekse de görüntüsel olarak hoş olmayan bu durum kişileri ciddi sıkıntıya sokmaktadır.

Aşırı koltukaltı terlemesi tedavisinde topikal ter önleyiciler, iyontoferez, ve ter bezi fonksiyonlarını azaltan bazı ilaçlar kullanılmaktadır; ancak, aşırı terlemede sınırlı fayda sağlayabilmektedirler. İlaçların ise belirgin yan etkileri mevcuttur.

Bu hasta grubuna uyguladığımız güncel tedavi seçenekleri arasında botilinum toksin uygulamaları ve lazer lipoliz uygulamaları yer almaktadır. Botolinum toksin, bilinen adı ile Botox, aşırı terleme izlenen alanlara, deri altına uygulanarak ter bezlerinin fonksiyonları engellenir. Bu uygulamanın avatajı kolay uygulanabilmesidir. Dezavantajı ise etkisinin 4-6 ay sürebilmesidir.

Lazer uygulamasında ise, lazer lipoliz yönteminde kullanılan ekipman ile aşırı terleme izlenen bölgelere cilt altından lazer enerjisi uygulanarak ter bezlerinin tahrip edilmesi sağlanır. İşlem ameliyathane şartlarında lokal anestezi ile başarı ile uygulanmaktadır. Ameliyathane şartları gerektirmesi bu tekniğin dezavantajı gibi gözükse de, hastanın işlem sırasında ağrı duymaması ve işlem sonrası hızla günlük hayatına dönebilmesi avantajlarıdır. Bu tekniğin en büyük avantajı ise, lazer enerjisi ile ter bezlerinin tahrip edilmesinin hastaya kalıcı bir etki sağlamasıdır.


Kayseri Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!