Hamilelik, kilo alıp verme, kilo alıp verememe veya yapısal sebeplerle karın ön duvarında belirgin yapısal bozukluklar gelişebilir. Karın alt bölgesinde belirgin olan bozukluk aşağı doğru sarkma ve belirgin bir katlantı ile karakterizedir. Katlantı altında pişik-yaralar, hareket zorluğu, şiddetli bel ağrısı, karın önünde hiç kaybolmayan bir şişlik, sporla durumun düzelmemesi .... sıkça duyulan şikayetlerdir.

Karındaki şişliğin tek sebebi cilt altında depolanan yağlar veya ciltdeki sarkma değildir. Ön duvarda yapısal desteği karın kaslarımız verir. Bu kas duvarı sayesinde mide, bağırsaklar ve diğer iç organlar pozisyonlarını korurlar. Karın ortasında birleşen kaslarda ( rektus kasları ) yırtılma veya ayrılma fıtıklaşmaya sebep olur. Kaçınılmaz olarak iç organların basısı dışa yansır.

Hamilelik sonrası süreçte oluşan sarkmalar büyük oranda doğum çatlakları (Stria gravidarum) ile beraberdir. Derideki yarıklar tüm alt karını ve göbek çevresini kaplayabilir. Bu rahatsız edici durumun kesin etkili tek tedavisi karın germe ameliyatı ile, bu bölgelerin çıkartılması ve üst karın bölgesindeki sağlıklı cilt ile bölgenin kapatılmasıdır.

Liposuction ve karın germe neredeyse ayrılmaz bir ikilidir. Karın germe ile cilt ve cilt altı fazlalık çıkartılırken, sarkıklığın ötesindeki yağ dokusu için liposuction kullanılır. Bu şekilde basenler ve üst karın bölgelerindeki fazlalıklar giderilirerek daha etkin bir şekillendirme sağlanır.

KİMLER ADAYDIR

Karın bölgesinde sarkıklık ve şekil bozukluğu olan hastalar karın germe ameliyatı için adaydır. Sigara kullanımı en az 6 hafta öncesinde kesilmelidir. Aksi takdirde, mikrodolaşımdaki etkilerine bağlı olarak yara iyileşmesi sorunları anlamlı olarak artmaktadır. Ameliyat planlayan kişilerin kilolarında aşırı değişiklik olmaması da önemlidir. Benzer bağlamda, planan bir gebelik varsa karın germe ameliyatı ertelenmelidir. Hastalar tarafından sıklıkla sorulardan biri " karın germe ameliyatının ileride olabilecek gebeliklere engel olup olmayacağıdır?". Karın germe ameliyatı ileri tarihte olabilecek bir hamileliğe engel değildir. Hamilelik ile önceki sarkma ve çatlakların tekrarlama olasılığı vardır, ki , bu durumda gerekirse yeni bir girişimle düzeltilebilir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Genel sağlık durumu dışında sigara kullanımı, kan hastalıkları, varis hastalığı, ailevi hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar veya tromboemboli hikayesi dikkatlice sorgulanacaktır. Ayrıntılı kan tahlilleri ve gerekli durumlarda yüzeyel karın ultrasonografisi ameliyat öncesinde istenen tetkiklerdir. Yapılan muayene ve tetkikler ışığında olası kas ve fıtık onarımları hasta ile tartışılır. Yapılacak kesilerin pozisyonu ve uzunluğu, kalabilecek izler de ameliyat öncesi dönemde tartışılır. Deformitenin derecesine göre 2 tip karın germe ameliyatı planlanabilir. Mini veya Tam Karın Germe ameliyatı kararı verilir.

AMELİYAT

Ameliyat için sıklıkla genel anestezi tercih edilir. Ameliyat 2-3 saat sürecektir. Mini karın germeler tam karın germelerden daha kısa sürecektir. Bu noktada tam karın germe ve mini karın germe ameliyatı kavramları tanımlanmalıdır. Mini Karın germe ameliyatlarında yapılacak cerrahi müdahale daha küçük bir alana sınırlıdır. Göbek deliği, orijinal veya orijinaline yakın bir bölgede korunur. Kullanılacak kesi oldukça kısadır ve sezeryan kesisine benzer bir bölgeye yerleşir. Bu tip ameliyat sarkıklığı daha az, kas yırtıkları veya fıtıkları olmayan hastalarda tercih edilir. En önemli avantajı oldukça kısa ameliyat süresi ve takip eden dönemde, gündelik hayattan kopmaksızın, çok hızlı bir iyileşme sürecidir.

Ameliyat:

Öte yandan sarkmanın, kas ayrılmasının, fıtıkların veya yaygın cilt çatlaklarının olduğu kişilerde tercih Tam Karın Germe ameliyatlarından yana olacaktır. Bu şekilde karındaki deformitelere etkin şekilde müdahale sağlanabilir. Mini karın germeden farklı olarak göbek deliği orjinal pozisyonundan ayrılarak karında uygun yeni bir pozisyona yerleştirilir. Kullanılan kesi mini karın germe ameliyatından daha uzundur ama iç çamaşırı/bikini çizgileri içine gizlenebilir.

Liposuction ve karın kaslarının onarımı ameliyatın doğal bir parçasıdır. Ameliyat tekniği olarak liposuction ve karın germenin birlikte kullanıldığı Brezilya tarzı karın germe tekniğini kullanmaktayım. Bu şekilde daha ağrısız, kısa iyileşme süresi olan, dren kullanmadan veya sadece 1 gün süreyle dren koyarak ve en önemlisi daha düzgün hatlar sağlanarak ameliyat mümkündür.

Ameliyatın sonunda uyanmadan önce karın korsesi takılacaktır.

Tam karın germe ameliyatında daha etkin bir müdahale sağlanır. Göbek üstüne kadar doku çıkartılabilir. Göbek deliği aşağıya kaydırılan cilt üzerinde yeniden oluşturulur. Özellikle yaygın doğum çatlakları olan kişilerde etkin düzelme sağlar. Mini abdominoplasti de göbek altından doku çıkartılır. Yeni göbek deliği oluşturulmasına gerek yoktur. Liposuction ile üst karına müdahale edilir. Hızlı bir iyileşme süreci ile birliktedir.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!