Koroner arterler (sağ ve sol) olmak üzere kalbi besleyen 2 damar , bu damarların tıkanması sonucunda kalp kasının besin ve oksijen ihtiyacı yetersiz kalarak kalp kasının hücreleri ölümüne ve hatta ilerleyerek kalp krizine neden olur.

şeker hastalığı ,yüksek tansiyon, yüksek kolesterol değerleri, ailede kalp damar hastalığı öyküsü ve sigara içen insanlarda tıkanma riski daha yüksek.

özellikle efor ile beraber gelen göğüs ağrısı,sırt ağrısı, sol kol ağrısı ve uyuşması, çene ağrısı ve boğazda tıkanma hissi, göğüste yanma hissi, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetler kalp damar hastalıklarında ipucu olabilir,

riskli grupta olan hastalarda mutlaka düzenli aralıklar ile check up yapmaları gerek, erken tanı kalp krizi ve ani ölümü önler ve hastanın hayatını kurtarır.

şikayetleri olan hastalara birkaç test yapılabilir damar darlığı şüphesi olan hastaların koroner anjiyografi yapılarak darlığın yerini ve derecesini belirlenir.kritik darlık saptanması durumunda aynı işlemde daralanan veya tıkanan damara balon veveya stent uygulanarak damarı açılabilir ve hastanın şikayetleri geriler.

Damarlardaki fazla darlık veya çok riskli yerde tıkanıklığı olan hastalara koroner bypass operasyonu da önerilebilir.

Özetle kalbının korumasında en etkin yöntem check up ve düzenli muayene peryodudur.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!