Kulak estetiği hakkında merak edilenler
Kulak estetiği hakkında merak edilenler

Kulak kepçesinin saçlı deri ile yaptığı açının normalde fazla oluşu, kulak kıvrımlarının yetersiz oluşu , kıkırdakların fazla gelişerek kulağı öne itmesi kepçe kulak deformitesine yol açar. Kulak gelişimi anne karnında 6. Haftadan itibaren başlar kıkırdakların tam olarak şekillenmesi 6. yaş civarında tamamlanır.

Kepçe kulak deformitesi ilk yılda kulakların yumuşak olması nedeniyle çok fazla dikkat çekmeyebilir. Ancak 2. yaştan itibaren dikkat çekmeye başlar.

Kepçe kulak onarımı 6.yaştan itibaren her yaşta uygulanabilir. Çocuklarda genel anestezi altında uygulanması gerekirken erişkin yaşlarda lokal anestezi altında uygulanır.

Kepçe kulak onarımında kulak arkasından kesi yapılır ve kıkırdak yapılar ortaya konur. Kıkırdak yapılar şekillendirilir. Kulak kıvrımları doğal hatları ile oluşturulur. Kulak kepçesinin kafa derisi ile yaptığı açı azaltılacak şekilde kalıcı dikişler ile kulak şekillendirilir.

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık 1,5 saat sürer. Lokal anestezi ile yapılan vakalarda hastanede yatış gerekmez. Aynı gün eve dönüş sağlanır. Ertesi gün pansumanlar açılarak basit bir bandana yardımıyla yenilenen pansuman sabitlenir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ilk gün ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen hafif bir ağrı olabilir. Takip eden günlerde ağrılar tamamen kaybolur. Ameliyat sonrasında hafif şişlik ve morluk olması doğaldır.

İyileşme süresi 3-5 gün kadardır. Kişinin iş ve sosyal hayatına dönüşü kısa sürede gerçekleşir. Kulakların tam olarak şekillenmesi 3-4 ay kadar sürebilir.

Kulağın doğuştan gelişmemesi ise mikrotia olarak adlandırılır. Mikrotia onarımı diğer kulaktan oluşturulan kalıplara göre kaburgadan alınan kıkırdak parçanın şekillendirilerek yeniden kulak oluşturularak tedavi edilir. Mikrotia onarımları aşamalı ameliyatlardır. Sonuçları bakımından oldukça yüz güldürücüdür. Olmayan bir organın yapılması oldukça memnun edicidir.

Mikrotia onarımlarında aşamalı ameliyatlar istemeyenler için kulak protezleri sentetik olarak hazırlanabilmektedir.

Kulak estetiği uygulamalarının okul çağı öncesinde yapılması çocukların psikososyal gelişimlerinin olumsuz etkilenmesini engeller.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı


Kocaeli Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!