Kulak estetiği, özellikle çocukluk çağlarında özgüvenin gelişmesi üzerinde önemli rol oynar. Kepçe kulak, kulağın kafa tabanından açıkta durması veya kulak içindeki ikinci kıvrımın gelişmemiş olması şeklinde görülür. Bir şekil bozukluğu olmakla birlikte, çocukların alay konusu olmalarına neden olabilir.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Ameliyat için ideal zaman, okula başlamadan hemen önce, yani 4-5 yaş civarındadır. Bu zamanlamanın amacı, çocuğun okulda maruz kalabileceği psikolojik travmayı engellemektir. Bu yaşlardan itibaren ve ilerleyen yıllarda estetik sorunlar giderilebilir.

Operasyon genellikle lokal anesteziyle veya yaşı küçük hastalarda genel anesteziyle gerçekleştirilebilir. Genellikle kulak arkasına yapılan bir kesi ile kıkırdaklar şekillendirilir, deformasyon giderilir veya kulak kafa tabanından uzaksa yaklaştırılır. Kulak memesi büyükse küçültülebilir. Ameliyat süresi ortalama bir saattir. Genellikle ameliyat sonrasında dikişlerin alınması gerekmez.

Tedavi Süresi

Operasyonun ardından pansuman ve kulakları saran hafif bir sargı yapılır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Sargılar 4. gün açılır ve banyo yapmak mümkün olur. İlk haftalarda hafif şişlik ve hassasiyet yaşanabilir. Operasyondan sonra ilk iki hafta tüm gün, sonraki iki hafta ise sadece geceleri olacak şekilde bir tenisçi bandı takarak kulağı korumak gerekmektedir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!