Kepçe kulak halk arasında olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanır. Esas sorun kepçe kulakta kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kıkırdağın özellikle kulak kepçesinin üst kısmı normale göre daha düzdür.

Kulaktaki şekil bozukluğunun giderilmesi için en uygun yaş 6 yaştır. Hem kulak gelişimi büyük ölçüde tamamlanmış hem de çocuk okula başlamadan tedavi edilerek okulda uğrayacağı psikolojik travmadan korunmuş olur. Kepçe kulak düzeltilmesi operasyonu 6 yaşından sonra her yaş grubunda yapılabilir.

Kulak ameliyatlarında genelde lokal anestezi uygulanabilir. Kişinin uyum sağlamayacağı düşünülürse ve lokal anestezi istenmiyorsa genel anestezi de uygulanabilir. Yapılan muayene sonucunda oluşturulan cerrahi plan uygulanır. İşlem sonrası genellikle 2-3 gün süreyle kulakları saran bir bandaj uygulanır.

Baskılı pansuman açıldıktan sonra yaklaşık 20 gün süreyle kulakları koruyacak şekilde bir tenisçi bandının giyilmesinde fayda vardır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!