Labioplasti (iç dudakların tamiri-genital estetik)
Labioplasti (iç dudakların tamiri-genital estetik)

Labium minörler yani genital bölgedeki iç dudaklar, büyük dudakların arasında yukarıdan aşağı uzanan ince deri kıvrımlarıdır. Her iki yanda ilerleyip yukarıda orta çizgide buluşarak klitorisin üzerinde birleşirler. Aşağı doğru indikçe giderek küçülür ve belirsizleşir. Renk, şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye farklı olmakla beraber ırka ve yaşa bağlı değişiklikler gösterebilir.

İç dudakların dış dudaklardan taşması tıbben sorun olmasa da öncelikle estetik görünümü bozmaktadır. Bazı kadınlarda iç dudaklar aşırı sarkık, asimetrik ve büyük olabilir. Nedeni yapısal olmakla birlikte sonradan da gelişebilir. Bu durum pek çok kadına rahatsızlık vermekte ve partnerlerine karşı kendilerini yeterince rahat hissedememektedir. Küçük dudakların fazla doku kıvrımlarından dolayı cinsel ilişki esnasında penisin germesiyle oluşan sürtünme ve tahriş nedeniyle cinsel ilişki ağrılı ve acı verici hale gelebilir. Ayrıca iç dudakların fazla kısımlarının terlemesi, yeterince temizlenememesi kötü koku oluşmasına, hijyenik problemlere, çamaşıra değen kısımlarda kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı genital bölgesini estetik bulmayan, hijyenik problemlerin yanısıra cinsel ilişki esnasında sıkıntı yaşayan, utanan kadın kendine güvenini kaybedebilir, cinsel soğukluk ve orgazm güçlüğü çekebilir. Bu durum basit bir cerrahi işlem ile düzeltilmektedir. Bu cerrahi işlem sayesinde sarkık, uzun ve giderek koyu bir renk alan iç dudaklar yeniden normal görünümüne kavuşmaktadır.

Labium Minörlerin (küçük dudaklar) cerrahi olarak düzeltilmesi operasyonuna LABIOPLASTİ adı verilir.

Labioplasti operasyonu estetik ve hijyenik kaygıları olan her kadına yapılabilir. Bu operasyon kesinlikle kızlık zarına zarar vermez, hamile kalmaya veya doğum yapmaya engel değildir, cinsel ilişkiyi ya da orgazmı etkilemez. İdrar yapma ile ilgili bir sıkıntıya sebep olmaz.

Labioplasti operasyonu lokal veya genel anestezi altında steril şartlarda uygulanmaktadır. İç dudaklar uygun şekilde düzeltilerek dış dudakların içerisinde kalması sağlanır. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri kullanıldığı için dikişler genellikle alınmaz, kendiliğinden erir ve düşer. Doktorunuz tarafından önerilen tedaviyi uygulamanız ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeniz yeterlidir. Çok ciddi bir ağrı veya sızı yaşanmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez. İyileşmesi 1 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz. Operasyondan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Labium minorler (küçük dudaklar) son derece kanamaya müsaittir. Dudaklara şekil verilirken kanlanması düşünülmeli, uygun ve doğal şekilde düzeltilirken hızlı şekilde de dikilmelidir. Bu nedenle sadece doğal bir şekil verilmeli, klitoris bölgesinde çok dikkatli olunmalı, dudaklar tamamen ve derinden çıkarılmamalıdır. Bu nedenle genital estetik konusunda yeterince tecrübesi olmayan hekimler ve özellikle genital bölge konusunda profesyonelliği olmayan plastik cerrahlar tarafından genital estetik operasyonlar yapılmamalıdır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!