Lasik-Ameliyatı ayakta uygulanan bir ameliyattır. Size bir bone ve galoş verildikten sonra ameliyat masasına yatırılırsınız ve yüzünüz bir dezenfektan maddeyle temizlenir. Gözleriniz göz damlalarıyla uyuşturulur, böylelikle ameliyat esnasında hiçbir şey hissetmezsiniz.

Kirpiklerinizi ameliyat bölgesinden uzak tutmak için gözleriniz steril bir folyo ile örtülür. Göz kapaklarınız açık tutmak için özel bir alet gözünüze yerleştirildikten sonra lazer sistemi ve girilen veriler cerrah tarafından tekrar kontrol edilir. Gözleriniz şimdi suyla yıkanır ve kurutulur. Tüm ameliyat boyunca sadece yeşil ışığa bakmanız yeterlidir.

Gözünüzün üstüne saniyeler içerisinde Kornea lamelini (Flap) kesen bir Mikrokeratom yerleştirilir. Bir sonraki adımda lamel yukarıya doğru katlanır ve Lazer ışını gözünüze doğru konumlandırılır. Lazer prosedürü sadece birkaç saniye sürer.

Lazer prosedürün türü ve süresi hastanın görme bozukluğu derecesine ve Diyoptri değerlerine bağlıdır. Ameliyat sırasında gözünüzü hareket ettirecek olursanız Eyetracker devreye girer. Bu sistem göz hareketlerinizi hassas bir şekilde takip eder. Yeşil ışığa bakmadığınız anda lazer otomatik olarak durur. Cerrah lazeri tekrar konumlandırdıktan sonra ameliyata devam edilir.

Sonra yukarıya doğru katlanan lamel eski pozisyona getirilir. Lameliniz kendiliğinden tekrar yapışacaktır. Cerrah her şeyi tekrar kontrol ettikten sonra gözünüz suyla yıkanır ve diğer gözün ameliyatına başlanır. Ameliyattan sonra size dinlenmeniz ve rahatlamanız için birkaç dakika zaman tanınır.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!