Lazer nasıl etki göstermektedir

Lazer epilasyonda, seçici fototermoliz denilen yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde uygulama alanına kıl köklerini yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek enerji ölçülerinde ve milisaniyeler gibi kısa bir sürede lazer ışını gönderilmektedir. Lazer ışınımı kılın kendisinde ve köklerinde, kökler çevresindeki besleyici damarlarda ısı enerjisine dönüşür. Buda kök hücrelerinin kalıcı olarak hasar görmesini sağlamaktadır.

Lazer cildime ve vücuduma uygulama sırasında ve sonrasında zarar verir mi?

Kıllar dışında derinin diğer yapılarına ve vücuda bildirilmiş hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Kanserojen olmadığı, deri ve iç organlara uzun süreli takiplerde yan etkisi olmadığı dünya sağlık örgütleri tarafından onaylanmıştır. Kullandığımız cihaz cildinize dokunmadan uzaktan atış yapacağından hiçbir hijyen kaygınız olmayacaktır.

Lazer Kimlere ve hangi bölgelere yapılabilir?

Lazer gebelik dışında kadın ve erkekte, 12 yaş üzerinde her yaşta ve istenmeyen tüylerin olduğu her bölgeye uygulanabilir. Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi ve koyu renk kılları olanlardır. Ancak ünitemizde kullanılan lazerler ile çok koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine ve kıl yapısına uygulama yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Her cilt rengine uygulanabilmekte midir ?

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Ancak kullanılan Nd: YAG lazerler ile çok koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine ve tüy yapısına uygulama yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kıl artışınızın hormonal bir soruna bağlı olduğu düşünülürse neler yapılacaktır?

Bazı kişilerde kıl sorunu hormonsal nedenlere bağlı olabilmektedir. Bu durumda kalıcı netice alınabilmesi için lazer epilasyon mutlaka tıbbi tedavi ile eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Merkezimizde doktor tarafından yapılan muayenede hormonsal bir sorun olduğunu düşünürsek hormon tahlilleriniz yapılarak sonuçlara göre tedaviniz lazer epilasyon ile eş zamanlı olarak başlatılır.

Lazer uygulaması ne kadar sürmektedir?

Uygulama bölgesine göre değişmektedir. Örneğin üst dudak 1 – 2 dakika sürerken tüm sırt 1-2 saat sürmektedir.

Lazer uygulaması ne sıklıkla yapılmaktadır?

Koltukaltı, bikini ve yüz bölgesindeki kıllar için her 4-6 haftada bir seans uygulanmakta. Kollar, bacaklar, sırt ve göğüste yaklaşık her 2 ayda bir seans uygulanmaktadır. Bu süreler hastaya göre değişebilmektedir.

Lazer uygulaması sırasında ağrı olacak mı?

Lazer uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte deride ısı ortaya çıkardığı için uygulama bölgesinde hafif yanma ve paket lastiğin çarpması gibi bir basınç hissine neden olmaktadır. Bu his uygulama bölgeleri arasında değişiklik göstermektedir. Göz çevresi ve üst dudak gibi alanlar diğer bölgelere göre daha hassastır. Ancak bu his lokal anestezi gerektirmeyecek kadar azdır. Ayrıca lazerde kullanılan lokal soğutucu sistemler size daha konforlu işlem yapmamızı sağlamaktadır.

Tek seans yeterli midir, kaç seans uygulanmalıdır?

Vücut kılları anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır. Seanslar, kökler aktif faza girdikçe, 4-6 hafta aralıklarla ya da tüyler çıktıkça yapılır. Toplam işlem sayısı vücut bölgesine göre değiştiği gibi, genetik faktörler, yaş, cinsiyet, hormonal profil gibi özelliklerinize bağlı olarak da farklılıklar gösterir. Tedavi amacınızı doktorunuza bildirdiğinizde size göre uygun bir tedavi şeması ayarlanacaktır.

Tedaviden sonra deride ne gibi değişiklikler gözlenir?

Bazı ciltlerde hafif kızarıklık ile yanma hissi ve kıl köklerinin enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak bunlar 1-3 saat içerisinde hassas ciltlerde 1-2 gün de kaybolmaktadır.

Tedaviden sonra neler yapmalıyım?

Lazerden hemen sonra günlük aktivitenize hemen dönebilirsiniz. Normal uyguladığınız cilt bakımları, yıkama ve makyaj ürünlerinizi kullanabilirsiniz. Lazerde hassasiyet gelişen kişiler için doktorunuz lazer sonrası kısa süreler kullanılacak ilaçlar ve bazı kozmetik ürünlerde kısıtlamalar getirebilir. Lazer sonrası güneşten 1-2 hafta korunmalıdır. Bu konuda doktorunuz size ürün desteği ve bilgisi verecektir.

Lazer uygulamasından sonra işlem bölgesindeki tüylere ne olur?

İşlemden sonraki 3 gün içinde lazerlenmiş olan tüyler yavaş yavaş yüzeye çıkar ve dökülmeye başlarlar. Tüylerin yüzeye çıkması yeniden büyüme olmayıp, köklerin içindeki tüylerin dökülmeleri için gereken bir süreçtir. Dökülme tamamlandıktan sonra o bölgede birkaç hafta süreyle yeni tüy çıkmaz. Yeni tüyler çıktığı zaman ise yeni seans zamanı gelmiş demektir

Epilasyon seansı öncesinde ne yapmalıyım?

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin uygulamadan 2 hafta öncesinde güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olması, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olması gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 3 hafta içerisinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör) yapılmamış olmalıdır.

Uzayan ve çok rahatsız eden tüyler seanstan en son 3 gün öncesine kadar jilet, makas veya kökten almayan kısaltma makinaları ile kısaltılabilir.

Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.

Cildinize yoğun bakım ürünleri; peelingler, antiagingler (retinoik asit, glikolik asit gibi), yoğun temizleme ürünleri kullanılıyorsa 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.

Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

Lazer Epilasyon Seansından Sonra ne yapmalıyım?

Lazer uygulamasından 2 hafta sonrasına kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınacaksa yüksek koruma (SPF 50) faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, yoğun cilt bakım uygulamaları (peeling gibi) cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.

Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşabilir ve bunlar tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.

Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Kıl yoğunluğu her seansta ortalama %15-20 kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.

Lazer Epilasyonda sonuçlar kalıcı mıdır ?

Ünitemizde kullanılan gelişmiş yüksek güçteki lazerler ile etkin dozlarda yapılan bilinçli tedavilerde bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin yeniden başlaması olası görünmemektedir. Dolayısıyla belli bir seansın sonuncu seans olup olmadığını anlayabilmek için sonuncu işlemden sonra 1 yıl beklemek gerekebilir. Bir yıl sonra tüy çıkması halinde ise bu, sonucun kalıcı olmadığına değil, tedavinin henüz bitmemiş olduğuna işaret eder. Hormonal nedenli tüylenme vakalarında yeniden bir hormonal düzensizlik meydana gelecek olursa yeniden tüylenme artışı görülmesi beklenen bir sonuçtur.

Erkeklerde lazer epilasyon

Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler.Avantajları,erkeklerin lazere çok iyi yanıt verirler ve çok daha basarili sonuçlar alınabilir. Dezavantajı ise yüksek erkeklik hormonları nedeniyle uzun vadede lazer epilasyonun etkisini azaltarak tekrar uygulamalarını zorunlu hale getirebilmektedir. Özellikle elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüyler ve batıklardan kalıcı olarak kurtuluyor.


Adana Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!