Lazerle Genital Bölge Renk Açma – Beyazlatma

Dış genital alana vulva adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonel değişimlere bağlı olarak koyulaşabilir. Kadınların pek çoğu gebelik sırasında değişen hormonel etkenlerden dolayı renk koyulaşmalarından şikayet etmektedir.

Gebelik sonrasında da bu bölgedeki kararmalar kalıcı olmaktadır. Özellikle esmer tenlilerde bu durum daha belirgindir. Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımları, polikistik over sendromu, hormonel sorunlar, bazı cilt hastalıkları, genital bölge de epilasyon amacı ile uygulanan bazı yöntemlerde de dış genital alanda koyulaşma sebebidir.

Lazer ile Renk Açma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Günümüz lazer ile renk açıcı tedaviler; genital bölge beyazlatma, renk ağartma, genital alan renk açma tedavileri uygulanabilmektedir.
Lazerle genital alan renk açma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da bilinmektedir.

ER-YAG Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama 15/20 dakika kadar sürer. Ağrılı bir uygulama değildir. Genel anestezi ihtiyacı bulunmamaktadır. İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde ciltte koyulaşmaya neden olan pigment üreten ‘melanosit ‘ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital beyazlatma sağlanmaktadır.

Genellikle tek seans yeterlidir. İşlemden hemen sonra kişi günlük hayata dönebilir.

İşlem sonrasında nelere dikkat edilmektedir;

İşlem sonrasında hekimin önereceği kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. O bölgede birkaç gün süre ile şişme(ödem), kızarma ve daha sonrasında geçici kararma ortaya çıkabilir.

Bazen hafif düzeyde su toplanması da olabilir. Daha sonrasında cilt kendiliğinden soyularak dökülecek ve alttan daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır.

Genital Lazer Zararlı mıdır ?

Hayır. Lazer ışığının cilde penetrasyonu 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur.

Lazer ile Genital Bölge Beyazlatmanın Herhangi Bir Riski Var Mıdır ?

Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanabilir?

Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplaması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!