Lazer lipoliz ile bölgesel zayıflama
Lazer lipoliz ile bölgesel zayıflama

Estetik cerrahide son yılların trendi olan lazer lipoliz, bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmanın emin ve kestirme yollarından birisi olarak öne çıkıyor. Kısaca lazer lipo olarak da bilinen yöntem lazer enerjisinin yağ dokusu içerisine bir fiberoptik aracılığıyla gönderilip; parçalanması ve hasarlanması esasına dayanır. Gevşek deriyi de bir miktar toparlama özelliği nedeniyle, bu bölge için ideal bir yöntem gibi görünüyor. Bu özellik kollajen üretimini uyarmasına bağlanır. Bu etki ve parçalanan yağların emilmesi ile sonuçlar 6 hafta sonra görünmeye başlar ve 4 ay boyunca gelişme devam eder. Lokal anestezi altında yapılabilmesi, işlem sonrası morluk ve şişliğin az olması yanında hızlı bir işlem olarak çağımızın gereklerine uygun bir yöntem olduğu da söylenebilir. Her bir bölge için bir seans yeterli olmakta, işlem süresi her bir bölge için yaklaşık 15-60 dakika arasında değişir. İşlem sonrası 10 gün kadar korse kullanımı söz konusu.

Yapılan çalışmalar yağ hücrelerinin lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip, dağıldığını gösteriyor. Bu sırada alt deriyi etkileyen lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.

Özellikleri dokunun gevşek olduğu yerler, daha önce liposuction yapılmış bölgeler, liposuction için uygun olmayan sırt ya da erkek meme dokusu gibi sert yerler bu yöntem için uygun görünüyor. Lazerle aynı zamanda koltuk altı terlemelerini de kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkün.

İşlem bölgesel yağ fazlalığı olan yerlerin işaretlenmesi ile başlar. Ardından lazerin çıkardığı ısı enerjisinden kişinin etkilenmemesi için tedavi yapılacak bölgeye içinde bölgesel uyuşturma sağlayan bazı maddeler olan bir karışım enjekte edilir. 10-15 dakikalık bir bekleme süresi sonrası lazerin fiberi, yağ dokusu içine gönderilir. Yağ dokusunun bütün katmanlarında gezdirilir. Belirli bir miktar enerji dokuya bırakıldıktan sonra işlem sonlandırılır. Dikiş gerektirmez. İşlem yapılan yere baskılı bandaj yapılıp, kişi evine gönderilir.

Bölgesel yağları eritme yanında, ikincil sellülit tedavisinde de doku sıkılaştırma etkisi nedeniyle yararlı bir yöntemdir. Birincil sellülit tedavisinde ise, etkili yöntemlerin başında gelir. Unutulmamalıdır ki, sellülit tedavisi yaşam tarzı değişikliği de gerektirir.

Yöntemin eksilerine gelince, özellikle bu konuda eğitimli ve uzman estetik cerrahlar tarafından yapılınca oldukca güvenlidir. Ancak aşırı gevşekliğin olduğu durumlarda yararı sınırlı olup, “ lifting” işlemleri ile birlikte yapılması uygun olacaktır. Lazerle yağ dokusu parçalandığı için bölgedeki yağlar, yağ transferi için uygun olmaz. Eğer bölgedeki yağ alınıp başka bir yere aktarılması planlanıyorsa, enjektör liposuction tercih edilir.

İşlemin çabukluğu ve kalıcılığı, sosyal yaşamla uyumu, liposuction işleminin yeterli olmadığı durumlarda etkisi ve doku sıkılaştırıcı özelliği nedeniyle bilimsel bir yöntem olarak öne çıkıyor.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!