Çağımızın yorucu iş koşulları, şehir hayatı ve çalışan kadın sayısındaki artış sebebiyle artık daha sıklıkla gördüğümüz bir rahatsızlıktır. Temelinde derin toplar damarlarda bulunan kapakçıklardaki yetmezlikten ileri gelmektedir. İlk aşamada toplardamar içerisindeki, tek yönde akışı sağlayan bu kapakçıklardaki fonksiyon bozukluğu, içerisindeki kanın geride birikerek damar içerisindeki basıncı artırmasına sebep olur. Bu basınç artışı daha yüzeyde bulunan ince damarlarda yaptığı basınç sonucu oluşan değişiklikler, karşımıza "Varis" olarak çıkmaktadır. Bunu sıkışık bir anayol trafiğinin gidilecek yerlere, tali yolları kullanarak gitmesi gibi düşünülebilir. Genelde basıncın en yüksek olduğu yer olan bacaklar, dizler ve ayak bileklerinde sıklıkla gözlenir, ancak bazı metabolik ve karaciğer rahatsızlıklarında göbek çevresi ve yüz bölgesinde de görülür. Değişik boyutlarda ve derinliklerde olabilir, bazen yüzeyel, mor ve adeta bir örümcek ağını andıran bir şekilde, bazen de ileri boyutta büyümüş, kıvrımlı ve ciltten kabarık, cilt altında kalın bir ip gibi bir görüntüye sahip olabilir. Genelde ilk şikayet kozmetik sebeplerdendir ancak ağrı ve şişlik daha ileri düzeydeki varislerde sıklıkla gözlenir.

Varislerin oluşumunda en büyük rolü genetik oynar, genellikle hastanın birinci derece yakınlarının en az birinde varis şikayeti vardır. Cinsiyet faktörü de önemli bir yatkınlık sebebidir, kadınların %20-25inde, erkeklerin ise %10-15inde varis görülmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bacaklardaki basıncı artıran, fazla kilolar, hamilelik, ağır yüklerin kaldırıldığı sporlar ve sürekli ayak üzerinde durma kişinin kendisinin sebep olduğu varis oluşumunu artıran faktörlerdir.

Variserin boyutlarına, içerisindeki kan akımına ve basıncına göre tedavi seçenekleri değişir. Toplumda görlen varislerin çoğunluğu için lazer ve skleroterapi yöntemleri 3-4 seansta tedavi imkanı sunmaktadır. Güneş maruziyeti lekelenmelere sebep olabileceğinden lazer ve skleroterapi yaz aylarında uygulanamaz. Ancak iri ve ciltten kabarık olan varisler için, ayakta şişliklere sebep olan varisler için Doppler ultrasonografi ve cerrahi tedaviler gerekmektedir.

Lazer tedavisi yüzeydeki ve küçük çaptaki varislerin tedavisinde en rahat ve en kısa sürede sonuç veren tedavidir. Ayda 1 veya 2 seans yapılabilir, uygulama genelde 1-2 saatte tamamlanır, güneş koruyucu ve nemlendirici sürüldükten sonra 72 saatlik varis çorabı kullanılır. Genelde 3-4 seansta tedavi sonlanır. Skleroterapi ise 1990ların ortasında geliştirilmiş, son derece etkili ve daha büyük çaptaki varisleri tedavide kullanılan bir ilaç enjeksiyon yöntemidir. Varis içerisine enjekte edilen ilaç damar çeperine yapışarak etki gösterir. Genelde lazer tedavisi ile kombinasyon yapıldığında kısa sürede tedavi sağlar. Tedavi genelde 1 saati aşmaz, ve 1 hafta varis çorabı kullanımı şarttır.


Kıbrıs Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!