Bilinenin aksine vücut içerisinde taş kırma yöntemidir. İdrar yollarından ilerletilen ince aletler sayesinde lazer enerjisi üriner sistemin her yerindeki taşlar için kullanılabilir.

Böbrek ve üreter taşlarının lazer yöntemi ile tedavi edilmesidir.Her büyüklükteki taşa uygulanabilir.Başarı oranı %96-99 arasında değişir.Genel anestezi altında yapılır.Operasyon süresi taşın boyutuna göre değişmek ile birlikte 30 dakika ile 3 saat arasında sürer.Hastanede kalış süresi 8-12 saattir. Tek seanslık birişlemdir.Operasyon sırasında lazer ile kırılan taşlar taş forcepsi denilen alet ile vucüt dışına alınır.Taşlar analize gönderilerek taş tipi belirlenir.Taş tipine göre bir daha taş oluşmaması için gerekli önlemler alınır.

Lazerle böbrek taşı kırdırmayı düşünüyorsanız, operasyonu yapacak olan uzman hekimi iyi seçmelisiniz. Çünkü yapılan operasyon bir nevi kapalı ameliyattır. Lazerin başka organlara zarar vermemesi için uzman hekimin çok dikkat etmesi ve böbrek taşlarını kırmak için gönderdiği lazeri çok iyi bir şekilde sabitlemelidir. Ayrıntı ve dikkat gerektiren bir operasyondur. Aksi takdirde kapalı ameliyat olduğu için cerrahi müdahale için geç kalınmış olabilir. Bundan dolayı seçilecek hekimin başarı yönünden özgeçmişini iyi araştırmanızda fayda vardır.


Bursa Üroloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!