Lenfödem drenajı
Lenfödem drenajı

LENFODEM HASTALIGI VE KOMPLEKS BOŞALTICI FİZYOTERAPİ

Halk arasında "Fil Hastalığı" olarak da bilinen lenfödem, vücudumuzun bir drenaj sistemi olan lenfatik sisteminin, herhangi bir nedenle çalışmasının yavaşlamasına ya da durmasına bağlı olarak gelişir. Vücudun farklı bölgelerinde ve farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Sıklıkla karşılaştığımız çeşidi, mastektomi sonrası lenf nodullerinin çıkarılmasıyla aynı taraf üst ekstremitede oluşan lenfödemdi. Bu tür lenfödemlerin görülme sıklığı %25 tir. Doğuştan yada genetik faktörlerden dolayı hiçbir sebep olmaksızın da ortaya çıkabilir, bu türü daha çok alt ekstremitede görülür. Tüm dünyada bu hastalığa yakalananların sayısı 140-250 Milyon' dur. Lenfödemin görülme sıklığını artıran sebeplerden biri Hindistan'da bulunan bir çeşit sivrisinektir. Sivrisinek, ısırmasıyla vücudun lenfatik sisteminin çökmesine sebep olur.

Lenf yollarının çalışmasının yavaşlamasıyla ortaya çıkan ödem bir semptom, "Lenfödem" ise hastalıktır. Daha önce fil hastalığı olan kişilere bu durumu kabul etmeleri gerektiği söylenirdi. “Kimi altı parmaklı doğar seninse böyle bir bacağın var" denirdi. Hastalığın tedavisi lenfatik sistemin yakın zamanda keşfedilmesiyle mümkün olmuştur. Almanya’da bir terapist tarafından keşfedilmiş"Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi, Manuel Lenf Drenajı" bu hastalığın tek geçerli ve sonuç veren tedavisidir. Lenfatik sistemin tıbbi teknoloji açısından çok gelişmiş ülkelerde bile geç keşfedilmiş olması, hastalarımıza doğru tanının geç koyulması, tedavi için doğru yönlendirilememeleri fazla vakit kaybetmelerine sebep olmaktadır. Vakit ise bizim için çok önemlidir çünkü hastalığın semptomu olan ödem geçen zamanla doğru orantılı olarak artmaktadır. Bir de hastalar yanlış tedavi (farklı tekniklerde masaj ve cerrahi) uygulamaları sonrası ödemleri daha çok artmış ve psikolojik durumu etkilenmiş olarak karşımıza çıkarsa tedavi uygulama süresi uzayabilir. Erken teşhis ve tedavi bu yüzden önemlidir. Lenfödem erken teşhis edildiğinde ve tedaviye ilk aşamalarda başlandığında, oluşan ödem miktarı kontrol altına alınır, kişiye tavsiyelerde bulunulur ve ödem oluşmasını tetikleyecek etkenlerden uzaklaştırılır. Kişi ekstremite ölçüleri normal sınırlarda kaldığından günlük yaşam aktivitelerinde, ev işleri ve sosyal yaşantısında rahat eder, hastalığın oluşturabileceği engellerden uzak bir hayat sürer.

Ülkemizde "Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi" uygulamaları, uluslararası geçerliliği olan sertifika programlarına katılmış ve başarılı olmuş fizyoterapistler tarafındanuygulanmaktadır ve başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tedavinin alanı sadece lenfödemle de sınırlı değildir. Posttravmatik ödem, venöz yetmezlikler, lipödem (selülit benzeri bir görüntüsü olduğundan çoğu zaman selülitle karıştırılır), kökeni romatizma olan ödem, mensturasyon döngüsüne bağlı oluşan ödem, kafatası travmaları ve diş problemlerinde oluşan ödem vb... çeşitleri tedavi sahasına girer. Yapılan çalışmalarda lenfdrenaj masajının fibromyalgia gibi iskelet ve kas sistemi problemlerinde diğer tedavilere oranla daha başarılı olduğu görülmüştür.

"Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi" üç aşamalıdır, lenf drenajını sağlayacak boşaltıcı fizyoterapi uygulaması sonrasında özel üretilen bandajla ödem kontrol altına alınır ve bölgedeki sıvı tamamen boşalıncaya kadar uygulamaya devam edilir. Sıvı kalmayınca özel dikilen bir çorap önerilir ve bu uygulamalar sayesinde ödem tamamen ortadan kaldırılır ve kişi günlük yaşamına hiçbir engel hissetmeden rahatça devam eder. Burada "sıvı" su demek değildir, lenf yollarıyla taşınan sıvı içerisinde protein gibi büyük moleküller vardır. Bu moleküller daha fazla su birikmesine sebep olur. yapılan yanlış masaj teknikleriyle sadece su uzaklaştırılabilir ya da cerrahi uygulamalarla sağlıklı lenf yollarına zarar verilir. Bizimse tedavi sırasında suya ve sağlıklı lenf yollarına ihtiyacımız vardır; çünkü uygulanan özel boşaltım yönteminde bölgedeki proteinleri uzaklaştırmak için o bölgedeki lenf yollarını ve suyu kullanırız. Bu şekilde bağ dokusunu inceltiriz bu sayede hasta daha sağlıklı bir cilt görüntüsüne sahip olur.

Ülkemizde sertifikalı lenfödem terapistleri arttıkça, lenfödem hastalarının tedavi umutları da artmaktadır. Lenfödem teşhisi konmuş bir kişinin spor yapması, bisiklete binmesi, örgü örmesi kısacası günlük yaşam aktivitelerinde engellerin önünden kalkması doğru bir tedaviyle mümkündür. Doktorunuza size lenfödem terapisi sertifikası almış bir fizyoterapist önermesi için mutlaka danışın.


İstanbul Fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!