Light ürünler hakkında birçok farklı düşünce olması, kafanızın karışmasını kaçınılmaz hale getiriyor.Bu karışıklığa dur demenin vakti geldi.Türk Gıda Kodeksi’ne göre, enerjisi(kalorisi) yani yağ, karbonhidrat ve şeker oranları % 25 azaltılan ürünler, light sınıfına giriyor.

Kilo sorunu yaşayanların ilk olarak başvurdukları yöntem, kalorisi azaltılmış ürünler tüketerek fazla kilo oluşumunu engellemektir. Bu ürünleri en çok tüketenler, kilo sorunu olan bireyler ile sağlık için az yağlı beslenmeyi tercih eden kişilerdir.

Türkiye’de diyet ürünlerin içeriklerinin çok fazla bilinmemesi nedeniyle, bilinçsiz tüketiciler bu tür ürünleri sınırsız yiyebileceklerini düşünmektedirler. Oysa diyet ürünler ancak dozunda kullanıldığında kişinin ideal kilosuna ulaşmasına yardımcı olur. Bu durumda light ürünlerin zararlı olup olmaması da size bağlıdır. Sınırsız bir şekilde tüketilen tüm besinler size zarar verir.

Hazır ürünlerin içindeki katkı maddeleri aklınızı kurcalıyorsa, etikette veya pakette ne yazdığını iyice okuyun ve diyetisyeninizden bu konuda destek isteyin.

Doymuş yağ oranı daha az
Yağı azaltılmış veya yağsız süt ile türevlerinin tüketiminin yaygınlaşması, koroner kalp hastalığına yol açan başlıca nedenlerden olan doymuş yağ alımının azalmasında etkili olmaktadır. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinde koroner kalp hastalığı prevelansındaki düşmede bu uygulamanın etkisi vardır. Ayrıca yağı azaltılmış süt ve türevlerinin kullanımı, doymuş yağ alımının azalması gerekçesiyle süt tüketimini sınırlamadığından,osteoporozisin önlenmesinde de yardımcıdır.

Light ürünlerin sınırlandırılması
Düşük kalorili besin: Besinin gram başına kalori miktarının 0,4 kalori ve altında olduğunu belirtir.
Kalorisi azaltılmış: Ürünün kalorisinin üçte bir miktarda azaltılmış olduğunu belirtir.
Şekersiz: Sofra şekeri içermez, diğer besin grupları referans ürünlerle eşdeğerdir.
Tuz oranları azaltılmış ürünler: Sodyumsuz (porsiyon başına 5 mg ve altı sodyum içeriği), Sodyumu Azaltılmış (porsiyon başına 35 mg ve altı sodyum içeriği), Düşük Sodyumlu (porsiyon başına 140 mg ve altı sodyum içeriği).

Ekstra yağsız: %5 ve daha altında yağ içeriği olduğunu belirtir.

Yağsız veya düşük yağ oranı: İçerdiği toplam yağ oranının %25 ve daha düşük olduğunu belirtir.

Kolesterolü azaltılmış ürünler: Kolesterolsüz (her porsiyonda 2 mg veya daha altı kolesterol içeriği), Düşük Kolesterollü (her porsiyonda 20 mg ve daha altı kolesterol içeriği), Kolesterolü Azaltılmış (her porsiyonda %75 ve daha altı kolesterol içeriği)

Diyabetik ürünler: Şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam-K gibi kalori içermeyen tatlandırıcılar veya dekstroz, mal-toz, mısır şurubu, furuktoz gibi kalori içeren tatlandırıcılar kullanılan besinler.

Light ürünlerin de kalori içerdiğini unutmayın. Light ürünler standart bir üründen maksimum %50 daha az kalori içerir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!