Liposhaping Nasıl yapılır?
Liposhaping, liposuction ve yağ enjeksiyonu işlemlerinden oluşur. İşlemin ilk aşaması ameliyat öncesi çizimleridir. Hasta ayakta iken vücudun nerelerinden ne kadar yağ alınacağı ve nerelere yağ ilave edileceği belirlenir. Ardından hasta ameliyata alınır. Yağ alınacak bölgelere uyuşturucu (lokal anestezi) ve kanamayı önleyici (adrenalin) ilaçlar içeren sıvı verilir. Küçük delikler açılır. Bu deliklerden ince borular (kanüller) sokularak vakum yardımı ile yağ dokusu emilir. Vakum enjektörlerle ya da motor yardımı ile oluşturulur. Yağ verilmesi planlanıyorsa emilen yağ steril bir ortamda toplanır, yıkanır, süzülür ve gerekirse santrifüje edilerek yoğunlaştırılır. Hazırlanan yağ, ilave edilmesi gereken bölgelere daha ince kanüllerle verilir.

Kimler Liposhaping İçin Uygundur?
Liposuction işleminin başarısı deri elastikiyetine bağlıdır. Alttaki yağ dokusu boşaltıldığında derinin tekrar kendisini toparlayabilmesi için elastikiyetinin iyi olması gerekir. Çok kilo alıp vermiş olan hastaların, derisinde yaygın çatlakları olanların deri elastikiyetleri iyi değildir ve liposuction için iyi aday değillerdir. Aynı şekilde birden fazla doğum yapmış kadınların karın bölgeleri de liposuction için sıklıkla uygun değildir.

Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction rejim ve spor ile inceltilemeyen bölgelerdeki sınırlı yağ birikimlerini uzaklaştırmaya yönelik bir işlemdir. İdeal liposhaping hastası genç, deri elastikiyeti iyi olan ve fazla kilosu olmayan hastalardır. Liposuction kilolu hastalarda da yapılabilir, ancak amaç hastayı zayıflatmak değil, olduğu kiloda daha biçimli bir vücut sağlamak olmalıdır.

Liposhaping İşlemi Hangi Yaşlarda Yapılabilir?
Liposhaping genellikle deri elastikiyeti iyi genç ve orta yaşlı hastalarda yapılır. Ancak yaşı ileri de olsa vücut formu iyi, derisi elastik, düzenli spor yapan insanlarda liposhaping başarılı olabilir.

Liposhaping Hangi Bölgelere Yapılabilir?
Yağlanma şekilleri cinsiyete ve ırklara göre büyük farklılıklar gösterir. Kadınlarda yağ birikimleri sıklıkla basenlerde, bel çevresinde, göbek altında ve üstünde, bacaklarda ve boyunda olur. Erkeklerde ise göbek ve bel çevresinde, memelerde, boyunda yağlanma olur. Erkeklerin tipik yağlanma şekillerinden birisi de karın içi yağlanmadır.

Yağ enjeksiyonları ise gerekli görülen bölgeler yapılır. En sık kalçalara yapılarak, kalça şekillendirilir ve dikleştirilir. Yine bacak şeklinin düzeltilmesinde, bacak kalınlaştırmalarda, bazen meme büyütme amacı ile yağ enjeksiyonları yapılabilir.

High - Definition (Hi-def) liposhaping ne demektir?
Hi-def liposhaping çok ince ayrıntılar gözetilerek yapılan bir yağ şekillendirme cerrahisidir. Kilosu az olan, düzenli spor yapan ve deri elastikiyeti iyi olan genç hastalara uygulanabilir. Yağlar belli yerlerden alınıp belli bölgelere verilir. Bu yöntemle erkeklerde karın kasları görünümü (6-pack) oluşturulur, kadınlarda kasıklar belirginleştirilir, bel gamzeleri yapılabilir. Karında ve sırtta çekici ışık oyunları gerçekleştirilebilir.

Liposhaping öncesi kilo vermek gerekir mi?
Liposhaping çok şişman hastalara yapılmaz. İdeal hasta normal kilosunda olup belli bölgelerde yağ birikimleri olan hastadır. Ancak daha kilolu hastalara da yapılabilir. Hastaların ameliyat öncesi kilo vermeleri istenen bir durumdur. Ancak bu kiloyu koruyamayacaklarsa ve ameliyattan sonra kilo alacaklarsa sonuçlar garanti edilemez. Ben hastalarımdan "koruyabilecekleri en düşük kiloda" olmalarını istiyorum.

Liposhaping işlemlerinde anestezi gerekir mi?
Alınacak yağ miktarına ve ameliyat edilecek bölgeye göre değişir. Sınırlı bir bölgede yapılacaksa lokal anestezi ve sakinleştiriciler (sedasyon) altında yapılabilir. Geniş alanda çalışılacaksa genel anestezi gerekir.

Liposhaping işlemi ne kadar sürer?
Çalışılacak alana, alınacak miktara ve yapılacak işleme göre değişir. Küçük bir boyun liposuction’ı yarım saat sürerken, tüm karın, sırt ve bacaklara uygulanacak ayrıntılı bir liposhaping işlemi beş ila altı saat sürebilir.

Liposhaping işlemi sonrasında neler yaşanır?
Ameliyat bitiminden üç saat sonra yemek yenip, ayağa kalkılabilir. Genellikle altı saat sonra hasta, hastaneden taburcu edilir. Delik yerlerinde küçük pansumanlar bulunur. İlk 24 saat bu dileklerden kanlı bir sıvı sızar. Hasta iki gün sonra banyo yapabilir. Üç gün sonra kontrole gelir ve sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir, araba kullanabilir. İlk üç hafta yürüyüş dışında spor yapmaması gerekmektedir. Üçüncü haftanın sonunda korse çıkarılır. Ameliyattan iki hafta sonra hastalar cilt sıkılaşmasının hızlandırılması amacı ile endormolojik tedavilere (lenf drenajı masajı, radyofrekans, LPG) yönlendirilir. Liposuction yapılan bölgelerde ilk üç hafta şişlik ve morluklar olur. Üçüncü haftadan itibaren ödem çözülür, deri yumuşar ve şekil almaya başlar. Dokular son hallerini ancak üç ay sonra alırlar. Liposuction yapılan alanlarda ilk haftalar deri duyusunda azalmalar olabilir.

Prof. Dr. Akın Yücel


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!