Yağ alma, vücutta özellikle normalden daha belirgin olarak yağın biriktiği, spor ve diyete ragmen düzelmeyen bölgelere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Liposuction zayıflama amacıyla uygulanan bir ameliyat olmayıp vücut şekillendirme amacıyla kullanılmaktadır.

Liposuction hakkında en çok merak edilen soruları sıralayacak olursak:

Liposuction ameliyatıyla kilo kaybedilir mi ?

Liposuction ameliyatında amaç normalden fazla yağ birikimi olan bölgelerde fazla yağın parçalanarak alınmasıdır. Işlem sonrası mevcut yağ hacmine azalma ve uygulamanın yapıldığı bölgede incelme olacaktır. Bu ameliyatlarda yüksek miktarda kilo kaybı yada zayıflama beklenmemelidir.

Liposuction sonrası tekrar kilo alınır mı ?

Liposuction mevcut yağ hücrelerinde azalma sağlar. Ancak kilo alımına bağlı olarak yağ hücrelerinde hacim oalarak büyüme görülecektir. Bu yüzden ameliyat sonrası diyet ve egzersize devam etmeniz uygun olacaktır.

Liposuction için ideal hasta grubu kimlerdir ?

18 yaş sonrası, ameliyata engel ek bir hastalığı olmayan, ideal kilosuna yakın kadın ve erkeklerde liposuction ameliyatı uygulanabilir.

Liposuction sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyesine gore ortalama 3 hafta korse kullanmanız gerekecek. Iyileşme süresince 1 ay boyunca diyetinizde mümkün olduğunca tuzu az kullanmanız ve yağlı yemeklerden kaçınmanız uygun olacaktır. İlk birkaç kaç gün uygulanan bölgeye gore farklı yoğunluklarda ağrı hissedebilirsiniz. Ortalama 1 hafta sonra tekrar işinize başlayabilirsiniz.

Liposuction hangi bölgelere uygulanır ?

Liposuction özellikle fazla yağ birikimine meyilli olan bölgelere uygulanmaktadır. Karın ve bel bölgesi, sırt ve kalça, popo bölgesi ve bacaklar en sık liposuction uygulanan alanlardır. Bunun dışında sarkıklığı olmaksızın sadece yağ fazlalığı olan kol, gıdı yada meme bölgesine de uygulanabilir.

Liposuctionda uygulanan teknikler nelerdir ?

Liposuction ameliyatında farklı cihazlar kullanılabilmektedir. Su basınçlı liposuction tekniği, lazer yada vaser teknikleri kullanılabilmektedir. Her tekniğin kendine has avantajları bulunmakla birlikte amaç yağ hücrelerinin parçalanarak incelmenin sağlanmasıdır


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!