Maden suyu ve faydaları
Maden suyu ve faydaları

Doğal maden suyu, yani içerisinde faydalı minerallerin dışında herhangi bir madde (meyve özü, koruyucu vb.) bulundurmayan maden suyu sağlık için vazgeçilmezler arasında yer almış bulunuyor. Soda ile karıştırmamak lazım. Soda, kimyasal adı sodyum bikarbonat (NaHCO3) olup maden suyu ile bir ilgisi yoktur. Maden suyunda ise vücudumuz için çok gerekli olan aşağıdaki mineraller yani inorganik maddeler bulunmaktadır:

Kalsiyum

Magnezyum

Potasyum

Sodyum

Florür

Bu önemli mineraller vücudumuzda kemik, diş, kas, sinir, damar, tırnak ve saç gibi dokuların yapısına girmektedir. Bu nedenle günde en az iki şişe yani iki bardak maden suyu içmemiz tavsiye edilmektedir.

Ayrıca belli bir yaştan sonra çeşitli hastalıklar için bazı ilaçlar kullanmaktayız. Bu ilaçlardan bazıları vücuttan su ve tuz atarken yukardaki bazı faydalı mineralleri de yok etmektedir. Bu nedenle bunların eksiklikleri görülebilmektedir. Bunların da doğal yollardan yerine konması için maden suyu birebirdir.

Ben günde en az iki şişe maden suyu tüketiyorum. Bazen üç olduğu oluyor. Bunun birçok faydasını gördüm: Bazen gece sabaha karşı baldırımda kramp oluyordu, bunları önledi; tırnaklarımda kırılmalar oluyordu, şimdi sapasağlam tırnaklarım var; halsizliğime iyi geldi, dinçleştim. Beynim daha iyi çalışıyor! Unutkanlığı önlüyor. Saçlarım daha gür çıkmaya başladı. Tansiyonumu dengeledi.

Gördüğünüz gibi maden suyunun sayısız faydaları var.

Kış mevsiminde dahi vücudun su ve mineral ihtiyacını karşılamak için maden suyu tavsiye ediyorum. Yalnız tekrar edeyim ki içinde meyve suyu vb. olmamalı! Ayrıca ishal ve idrar yolu hastalıklarında içilmesine ara verilmelidir.

Afiyet olsun.

Şen ve esen kalın.


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!