Pankreas kanseri sık görülen kanser türü arasındadır ve son yıllarda pankreas kanserine bağlı ölümler ne yazık ki artmış durumdadır. Pankreas kanseri hastalarının yaklaşık %80’inde pankreas kanseri dışında diyabet hastalığının da eşlik ettiği bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir. Bu yazımda da magnezyumun pankreas kanseri ile ilişkisinden bahsedeceğim.

Pankreatik tümör hücrelerinin insülin reseptörlerine sahip olduğu ve tıpkı tip 2 diyabet hastalığında olduğu gibi yüksek insülin düzeyine sahip olduğu bilinmektedir. İnsülin ve insülin benzeri büyüme faktörü pankreatik tümör hücrelerinin büyümesine yol açmaktadır. Epidemiyolojik çalışmalara baktığımızda magnezyum tüketiminin tip 2 diyabet riskini azalttığını dolayısı ile de pankreas kanseri riskini de azalttığını görüyoruz.
EPIC (European Prospective Investigation into Cancer) çalışmasında hastaların günlük 100 mg magnezyum tüketiminin pankreas kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.
Magnezyumun sağlıklı yaşam için ne kadar önemli olduğundan diğer yazılarımda ayrıntılı bahsetmiştim. Magnezyumun kanseri önlemede çeşitli potansiyel mekanizmaları bulunmaktadır.
Magnezyum yetersizliğinin insülin direnci ve tip 2 hastalığı riskini arttırdığını biliyoruz. Yapılan klinik çalışmalar magnezyumdan zengin beslenmenin insülin duyarlılığını geliştirdiğini göstermiştir. Magnezyum yetersizliği özellikle de tip 2 diyabetli hastalarda yüksek insülin sekresyonuna (salgı) sebep olarak pankreasın ekzokrin hücrelerinde tümör oluşturma riskini arttırır. Tip 2 diyabet hastalarının pankreas kanserine karşı özellikle bilinçli olmaları faydalı olacaktır. Bilinçli olmak, önlem almak hayatta her zaman önemlidir; hele de konu sağlık olunca.

Magnezyum İçeren Besinler:
-Ispanak
-Siyah Fasülye
-Kabak Çekirdeği
-Muz
-İncir
-Avokado
-Yoğurt
-Kefir
-Pazı

Özellikle genetik olarak pankreas kanserine yatkın olan bireyler, pankreas kanserli hastalar veya diabetes mellitus hastalarının magnezyum düzeylerini düzenli takip etmeleri gerekmektedir. Bazı sağlık durumlarda tek başına besinler ile magnezyum ihtiyacı karşılanamamaktadır ve supplementlerden destek alınabilmektedir. Bir uzman önermeden hiçbir supplement kullanılmamalıdır. Faydalı olsun diye bilinçsizce kullanılan supplementler faydadan çok zarara yol açmaktadır. Vitamin ve minerallerin sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz olduğunu her yazımda anlatmaya çalışıyorum. Bu yazımda magnezyum yetersizliğinin pankreas kanseri ile ilişkisini anlatmaya çalıştım. Umarım bundan sonra herkes magnezyumdan zengin beslenmeye dikkat eder :)


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!