Magnezyum minerali vücutta sayısız fonksiyonun yerine getirilmesinde görev alır. Vücut bu minerali üretemediği için magnezyum minareli besinlerden yeteri kadar karşılanmalıdır.
Bütün hücrelerin magnezyuma ihtiyacı vardır. Magnezyum vücutta kofaktör olarak görev yapar.

Magnezyumun vücuttaki majör görevleri:
-Enerji Metabolizması
-Kan şekeri kontrolü
-Protein Metabolizması
-Nörotransmitter salınımı
-Antioksidan olan glutatyonun salgılanması

Yanlış beslenme alışkanlıkları yüzünden magnezyum yetersizliği sık karşımıza çıkmaktadır. Magnezyum yetersizliği aşırı alkol tüketimi yada kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilmektedir.

Magnezyum yetersizliğinin belirtileri:
-anormal kalp ritmi
-kas krampları
-uyuşma ve karıncalanma
-sinirlilik
-kabızlık
-uyku problemleri
-yorgunluk

Dr. Carolyn Dean uzun yıllar magnezyum minerali üzerine araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar sonucu yazdığı ‘The Magnesium Miracle’ kitabı bize magnezyum yetersizliğinin hastalıklarla ilişkisini göstermektedir.

Magnezyum yetersizliği hangi hastalıklara yol açar?
-Depresyon
-Astım
-Hipertansiyon
-Kalp Hastalıkları
-Migren
-Hipoglisemi
-Böbrek Hastalıkları
-Osteoporoz
-Karaciğer Hastalıkları
-Diyabet

Magnezyumdan zengin besinler:
-Ispanak
-Pazı
-Kabak çekirdeği
-Avokado
-Muz
-Yoğurt
-Kefir
-İncir
-Susam
-Siyah Fasulye

Magnezyum kalp hastalıkları ve diyabete karşı koruyucu olduğu yıllardır bilinmekteydi fakat yeni yapılan araştırmalar bize magnezyumun sadece bu hastalıklar değil daha birçok sağlık sorununa faydalı olduğu görülmektedir.

Magnezyum minerali kasları gevşetme özelliğine sahip olduğu için ‘anti-stres minerali’ olarak da bilinir.

Sadece magnezyumdan zengin beslenmek yetmez; magnezyumdan zengin beslenirken kalsiyum, D3 vitamini ve K2 vitaminine de ihtiyaç vardır çünkü bunlar sinerjistik çalışır. Yüksek miktarda kalsiyum tüketip magnezyum yetersiz tüketilirse kalp krizi ve ani ölümlerin meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Bunun için hiç bir besin yada besin takviyesi bilinçsizce tüketilmemelidir. Hiç bir besin tek başına mucizevi değildir; önemli olan mevcut sağlık durumunuza göre yeterli miktarlarda size faydalı olan besinleri tüketmektir. Sağlıklı Günler…

Diyetisyen Tuğba CİCİ

KAYNAKLAR
-Fang X, Wang K, Han D, et al. Dietary magnesium intake and the risk of cardiovascular disease, type 2 diabetes, and all-cause mortality: a dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. BMC Med 2016; 14:210.
-Larsson SC, Wolk A. Magnesium intake and risk of type 2 diabetes: a meta-analysis. J Intern Med 2007;262:208-14.
-Belin RJ, He K. Magnesium physiology and pathogenic mechanisms that contribute to the development of the metabolic syndrome. Magnes Res. 2007;20(2):107–29.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!