Makat çatlağı bitkisel tedavisi
Makat çatlağı bitkisel tedavisi

Makat çatlağı aslında basit bir yaradır, iyi huyludur ve asla kötü huylulaşmaz. İyi huylu bir yaranın insana verdiği eziyetin en fazlası bu hastalıkta yani anal fissür de yaşanır. Makay yırtığı da denmektedir. Dışkılarken acı o kadar fazladır ki klasik kitaplarda “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar” yazar yani hastayı ağlatacak kadar acı verebilir. Verebilir diyorum çünkü acının düzeyi kişinin ağı eşiği, kabızlık, fissürün kronik olup olmaması ve sayısına göre değişebilir.

Anal Fissür Tedavileri

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce tedavinin mantığını anlatmalıyım. Fissürde temel sorun iyileşmeyen yara demiştik, bu yaranın iyileşmemesinin tek sebebi makatı sıkan kasların gereğinden fazla kasılması, bir anlamda kramp yani spazm girmesidir. Kas çok kasılında yaranın olduğu yere kan gidemez ve iyileşemez. İşte tedavinin özü bu kası kesmeye dayanır. Ve tedavilerin hepsinde temel amaç bu kas krampını ortadan kaldırmaktır. Kabızlık kas krampı için en önemli neden olduğu için her yöntemde mutlaka kabızlık sorunu çözülmelidir.

Bu yazıda alışık olunanın tersine tedavi yöntemlerini tercih sırasının sonuncusundan birincisine göre yazacağım, terslik bu ya

Makat Çatlağı Ameliyatı

Tedaviler arasında son tercih edilen olmalıdır. Son tercih olmasının sebebi hayati olmasa da ciddi yan etkileri vardır bu yan etkiler kalıcı dışkı kaçırma ve yine kalıcı gaz kaçırmadır. Bu kaçırma hastanın ileri yaşlarında daha da artabilmektedir. Yapılan bir tek ameliyat türü vardır, LİS (L.İ.S- lateral internal sfinkterotomi) ameliyatıdır. Makatı sıkan kaslardan biri kesilir ve makat kalıcı olarak gevşetilir. Kapalı ve açık olarak yapılır.

Fissürde Botox Tedavisi

Sondan ikinci tercih olmasının tek nedeni diğerlerine kıyasla daha pahalı olmasıdır. Kullanılan ilaç çok pahalı olduğu için uygulaması da pahalıdır. Bunun dışında ameliyata yakın başarı sağlaması önemli tercih nedenidir. Ameliyattan sonra görülebilen kalıcı dışkı kaçırma ve gaz kaçırma asla görülmez, asla böyle bir yan etkiye neden olmaz. Uygulaması son derece biattir 1 dakikada iki enjeksiyon yapılır ve işlem biter, hasta aynı anda sosyal yaşamına dönebilir.

Nitrogliserinli Merhem Kullanımı

Sondan üçüncü yani ikinci tercihtir, ilk tercih olmamasının en önemli sebebi bezdirici baş ağrısı ve yaşam kalitesini düşüren tansiyon düşüklüğü gibi yan etkilerinin olmasıdır. Bir diğer sorun da müzminleşmiş makat çatlaklarında etkisinin yetersiz kalmasıdır. İlacın alışılmıştan pahalı olması ve SGK tarafından bedelinin ödenmemesi rahatsız edicidir. Pahalı olmasının en önemli sebebi ilaç ruhsatı ile çıkarılmamaış olmasıdır. Yardımcı ürün olarak çıkarıldığı için fiyat denetimi Sağlık Bakanlığınca yapılmaz ve üretici istediği fiyattan satabilir. Kullanımı kolaydır, sadece dışkılamalardan sonra serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar merhem anüsün içine sürülür, dışlına sürmenin faydası olmaz (bunu özellikle yazdım çünkü merhemi içeri sürerken yırtık acıma yapabilir). Dışkılamadan önce uyuşturucu merhem anestol kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur.

Bitkisel Anal Fissür Merhemi şu özellikleri içermelidir

Bölgesel olarak uyuşturmalıdır; bu sayede daha az acı olur ve buna paralel olarak kas krampı da az olur.

Makatın kaslarında gevşeme ve rahatlama sağlamalıdır.

Fissür zemininde koruyucu tabaka oluşturmalıdır; böylece yara dışkıyla daha az ilişkiye girer ve iyileşme hızlanır.

Bölgedeki şişliği azaltıcı etki olmalıdır; böylece ağrı azalır.

Tüm bunlar için,

Bölgesel uyuşturucu amaçlı karanfil özü,

Kas gevşetme için aynı safa özü,

Çatlağın zemininde bariyer oluşturmak için vazelin ve çinkooxit

Ödemi azaltmak için bitkisel kortizon meyan kökü özü İçermelidir

Böyle bir kombinasyonla makat çatlaklarının önemli bir kısmı iyileşebilir.

Makatta Çatlak Bitkisel Tedavisi

Sayfanın başında yazdığım gibi kabızlık sorunu çözülmelidir, bunun için en doğru yaklaşım

Kepekli ekmek tüketmek

Akşamları kayısı veya ürünlerini yemek

Sebze meyve alışıldıktan çok tüketmek

Dışkılamaya bir alışkanlık getirip her gün yaklaşık aynı saatlerde, tercihen kahvaltıdan sonra gitmek

Kabızlık bunlarla çözülemiyorsa sinameki otundan çay yapıp az miktarla başlayıp dışkıyı yumuşatan miktara kadar artırıp bu miktarla devam etmektir. Her ne kadar sinameki otu çayı bitkisel bir tedavi gibi görünse de doğal bir çözüm değildir bu sebeple son tercih olmalıdır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!