Meme büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin sıklıkla karşılaştıkları bir cümledir : ‘ protez ameliyatını kas altı mı kas üstü mü yaptıracaksın?’

Son dönemde çoğu hastam bu konuyu araştırıp karar vermiş olarak bana gelirler. Elbette kulaktan dolma bilgilerle karar vermek doğru değildir.

Meme büyütme ameliyatında protez kas altı yada kas üstü yerleştirilir. Her iki tekniğinde avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Özellikle meme derisi ve deri altı dokusu ince ve yetersiz olan hastalarda protezin deriyle temasınını azaltmak amacıyla protez kas altına yerleştirilmektedir.

Kas altı teknikte protez tamamen değil sadece üst ve orta kısımda kas altına yerleştirilir ve buna ‘dual plane- kısmi kasaltı ’ tekniği denir

Avantajları :

- Protez ve deri arasında yeterli yumuşak doku örtüsünü sağlar. Bu ise uzun dönemde kapsül oluşumuna bağlı deride oluşan şekil bozuklukları ve protez kıvrımlarının belirginliğini azaltır.

- Meme dokusu yani süt bezlerinde her kadında bakteri florası vardır. Ameliyat sırasında meme dokusu hasarlanmadığı için bu bakteri protezle temas etmez.

- Protez tam kas altına yerleştirilmediği için kas hareketlerine bağlı protezde oluşan yer değişikliği en aza indirilir

- Kasın proteze uyguladığı baskı azaltılmış olur


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!