Kadınların en çok önem verdiği estetik ameliyatların başında meme büyütme ameliyatları gelmektedir.

Memelerde yaşanan bozulmalar veya genetik olarak gelen şekil bozuklukları estetik ameliyatlarla kolayca düzeltilmektedir. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi vücudun bir bütünlük içinde olmasına dikkat edilmeli, meme hacmi omuz genişliği ve göğüs çevresi esas alınarak meme büyüklüğü belirlenmelidir. Bunun yanında bel ve kalça ölçümü de büyük rol oynamaktadır. Tüm bu oranlar dikkate alınarak yapılan meme büyütme ameliyatı estetik bir görünüm sağlayacak aynı zamanda olası asimetrileri de düzeltme imkanı tanıyacaktır.

Kimlere meme büyütme estetiği yapılır?

Erişkin, kendi kararlarını alabilen, genel sağlık durumu anestezi için uygun olan hastalara meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Meme gelişimini tamamlamış ,memelerinin görünümünden rahatsız olan hastaların meme büyütme ameliyatı olmasında sakınca yoktur. Meme büyütme ameliyatı olacak hastalar 40 yaşın üzerinde veya ailede meme kanseri hikayesi varsa öncelikle mamografi veya ultrasonografi ile değerlendirilmelidir. Hastalar ameliyat sonrası olası ağrı, şişlik, kol hareketlerinde kısıtlılık ve meme başında his kaybı konusunda bilgilendirilmelidir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatından 2 farklı teknik vardır. Bu tekniklerden birincisi yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatıdır. Bir diğer teknik de silikon protez ile meme büyütme ameliyatıdır. Meme başından, koltuk altından yada meme altı oluktan yapılan kesiler ile kas altı, meme bezi altı veya her iki teknik beraber olarak yerleştirilen protezlerin vücuda bir zararı yoktur. Silikonun vücutta hiçbir hastalığa yol açmadığı ve ileri dönem takiplerde bir sorun veya güçlüğe neden olmadığı tespit edilmiştir. Meme büyütme ameliyatı sonrası izler kalıcı olacaktır ve meme başında his kaybı olma ihtimali hatırlanmalıdır.

Ameliyat sonrası görülebilecek sorunlar nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır .Ameliyat sonrası ertesi gün hasta tabucu edilebilir. İlk 24-48 saat olacak ağrı ağrı kesici tedaviler ile kontrol edilecektir. Yaklaşık 4-6 hafta korse niteliğinde medikal bir sütyen kullanımı gerekmektedir. Ameliyattan 1 hafta sonra banyoya izin verilebilir. Sosyal hayata ve iş hayatına 10-14 gün sonra dönülebilir ama şişlik ve gerginlik yakınmanın bir süre daha devam edecektir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!