Meme dikleştirme estetiği nedir?

Kadınların çoğu meme sarkıklıklarından şikayetçidir. Fazla kilolar, hamilelik ve yaşlanma meme görünüşünü olumsuz yönde etkiler. Meme pozisyonu eskiden olduğu gibi dikliğini ve diriliğini kaybedebilir ve görünümü de yuvarlaktan göğüs kafesinize asılı bir göz yaşı şekline doğru evrilebilir. Ancak hayatın bu doğal akışı nedeniyle üzülmenize gerek yok, meme dikleştirme operasyonu memeleri doğal şekline getirmenizi sağlar.

Meme dikleştirme operasyonu nedir?

Meme dikleştirme diğer bir deyişle mastopeksi operasyonu kişinin göğüs şeklini güzelleştirmek için yapılan kozmetik cerrahiye verilen isimdir. Bu operasyonda memeyi daha dik konuma getirmek, fazla gelen deri dokusunu çıkartmak ve meme başının pozisyonunu değiştirmek gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Göğüs dikleştirme operasyonu, meme büyütme operasyonu ile aynı anda da gerçekleştirilebilir.

Bu operasyon için uygun bir aday mıyım?

Meme dikleştirme operasyonu yalnızca sarkık göğüsleri olan, yaşlılık nedeniyle meme dolgunluğu azalan kişiler için yapılmaz. Meme başı ve onun etrafındaki koyu renkli dokunun yani areolanın şeklini ve pozisyonunu değiştirmek için de meme estetiği yapılabilir.

Küçük memeli kadınlar, bu operasyondan daha çok fayda görürler ve sonuçları daha uzun süre kalıcı olur. Çünkü büyük memelerde, aşağı doğru yer çekimi kuvveti nedeni ile operasyonun etkilerinin yıllar sonra kaybolmasına neden olabilir.

Hamile ve emziren kadınlar ile ileri ki yıllarda çocuk sahibi olmayı planlayanlar da meme dikleştirme estetiği için uygun aday değildir. Bütün cerrahi operasyonlar olduğu gibi iyi bir genel sağlık durumu ve gerçekçi beklentiler göğüs dikleştirme operasyonunda da alınan sonuçlarını olumlu yönde etkiler.

Op Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!