A. Anestezi süreci: Konforunuz için başlangıçta sakinleştirici ilaçlar verilecektir. Operasyon intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılabilir.
B. İzler: Klasik yöntemler memede üç ayrı kesi ile yapılabilir. Bu kesiler meme başına ve memenin doğal kıvrımlarına gizlenmeye çalışılır. İzler ilk 6 ay boyunca kırmızı ve açık pembe tonlarda iken 1. senenin sonunda cilt rengi tonlarına dönmeye başlar.::
a- Meme başı çevresinden
b- Meme başı çevresi ve meme altı oluğa dik yerleştirilen “lolipop” tarzı
c-Ters “T” veya “çapa” olarak adlandırılan memealtı oluğun dahil edildiği yöntemler
C. Memenin şekillendirilmesi
Kesiler yapıldıktan sonra

  • Meme konturlarını ve şeklini oluşturmak için meme dokusu yukarıya taşınır.
  • Meme başı ve çevresi gençlikte olduğu gibi daha yukarı yerleştirilir.
  • Eğer meme başı genişlemişse standart ölçülere küçültülür.
  • Fazla gevşek cilt alınıp daha sıkı bir meme oluşturulur.

D. Operasyonun sonlandırılması
Meme dokusu yeniden şekillendirilip fazla deri alındıktan sonra operasyon sonlandırılır. Memede yapılan işlemeler doğal konturların içine gizlenir. Görünür olacağını düşündüğümüz izler ise zamanla solup cilt tonuna döneceklerdir. İzler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için seçilemezler.
E. Sonuçları ne zaman görürüz
Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erken dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır.
Erken İyileşme Dönemi
Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır.
Geç İyileşme Dönemi
Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum ancak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!