Meme filmi (mammografi)
Meme filmi (mammografi)

Yapılan muayeneniz sonucunda hekiminiz sizden MEME FİLMİ (MAMAGRAFİ) incelemesi istenmektedir. Sizi bunu inceleme hakkında bilgilendirmek ve işlem öncesinde yapmanız gereken konusunda aydınlatmak istiyoruz.

Mamografi

Mamografi incelemesi, kadınları olası meme hastalıklarının erken fark etmesinde yaşlarına göre belirlenmiş aralıklarla uygulanması gereken ya da varolan rahatsızlığın nedeninin anlaşılabilmesi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu inceleme için en önemli neden kadınlar için büyük risk oluşturan meme kanserinin erken tanısıdır. Bu nedenle kadınların 40 yaş sonrasında yılda ya da en geç iki yılda bir mamografi için kontrole gitmeleri gerekir. Mamografi radyolojik bir incelemedir ve tıbbi görüntüleme ve girişimsel radyoloji merkezinde, bu anlamda uzmanlık eğitim almış hekimler tarafından yapılmaktadır.

Bu işlem için geliştirilmiş özel bir röntgen cihazında her iki meme dokusunun incelenmesi sağlanacaktır. Siz ayakta dururken ya da otururken memeniz cihazın uygun kısmına yerleştirilecek ve diğer bir parçasıyla da baskı uygulanılacak, bu sırada değişik araçlardan filmleri çekilecektir. İnceleme sonrasında, uygulanan baskı nedeniyle memelerde ağrı duyulması nadir de olsa olasıdır ve kısa süre içinde kendiliğinden geçecektir. Hekiminiz bazen meme ultrasonografisi ile değerlendirilmeye gerek duyabilir. Filmlerinizi ve inceleme bulgularınızı içeren radyoloji raporu Tıbbi Görüntüleme ve Girişimsel Radyoloji Merkezi sekreterliğinden alacaksınız. Bunları sizden isteyen hekiminize göstermeniz gerekiyor.

Mamografi incelemesi için hazırlık:

- İnceleme için en uygun zaman, âdetinizin başlangıç gününü 1 kabul ederek, âdetin 3. ve 10. günleri arasındaki günlerdir, ancak gerekil durumlar da her zaman çekilebilir.

- İncelemede küçük boyuttaki ayrıntılar çok önemli olduğundan yanıltıcı etkenleri yok etmek gerekir. Ter, parfüm, deodorant veya pudra kullanmayınız.

- Varsa, önceden yapılmış benzer tetkiklerinizi getirmeyi unutmayınız.

Lütfen unutmayınız!

- Size önerilen hazırlığı yapınız.

- Hekiminizin yazdığı istek belgesini, varsa Özel Sağlık Sigortası kartınızı getiriniz.

- Kurum sevkiyle geliyorsanız gerekli belgelerinizi (sigorta kartınız ve istek belgeniz) getiriniz.

- Eğer varsa, eski radyolojik incelemelerinizi yanınızda getiriniz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!