Daha küçük, hafif ve sıkı bir meme elde etmek için memeden yağ, meme dokusu ve deri çıkartılarak yapılan şekillendirme işlemidir.

Memenin büyüklüğünden kaynaklanan bel ve boyun ağrıları, kol ağrıları, göğüs altlarında cilt dokusunun tahriş olması gibi sağlık problemleri bu işlem ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu ameliyat ile hastanın kendi vücuduna daha uygun meme boyutları kazandırılmaktır.

Meme küçültme için birçok teknik kullanılmakla birlikte, uyguladığım yöntem meme başının çevresine uygulanan elips bir kesi ile birlikte aşağı doğru ilerleyen ve meme altına gelmeden son bulan sınırlı kesidir. 'Vertikal meme küçültme metodu' denilen bu yöntemle geniş ters ` T ` şeklinde bir kesi yerine ` I yada kısa ters T` şeklinde ameliyat sonrası kısa bir izi oluşur.

Yapılan planlamaya göre fazla meme dokusu, yağ ve deri dokusunu çıkarttıktan sonra meme başı yeni yerine yerleştirir ve memeye sonuçta daha güzel bir şekil verilmiş olur.

Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu belirtip ameliyattan önce kan sulandırıcı nitelikte ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Ameliyat öncesi tahlilleriniz hastanede yapılacaktır.

Operasyon Uygulama Şartları Nasıl Olacak ?

Operasyon Genel Anestezi ialtında yapılacaktır. Normal operasyon süresi 2-3 saattir.

Operasyon Hakkında Bilmem Gerekenler

Operasyona girmeden önce anestezi uzmanımızla odanızda görüşeceksiniz. Meme küçültme işleminden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

Operasyon Sonrası Takip Süreci

Meme küçültme işleminden sonra 2. gün pansumanız yapılacaktır. Pansumandan sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Kontrolleriniz 2. gün 5. gün 15. gün ve ayda bir olarak düzenlenir.

Operasyon Sonrası İyileşme

Operasyondan sonra size özel sutyen verilecektir. İyileşme sürecinizin hızlanması için sutyenin düzenli olarak takılması gerekmektedir. Operasyon sonrası birkaç gün fiziksel faaliyetlerinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Küçük sızlamalar ve şişlikler olası durumlardır ve birkaç hafta devam edebilir. 2-3 içerinde işe dönülebilir.1 hafta içinde normal aktivitelere, 1 ay içinde daha yorucu aktivitelere geri dönülebilir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!