Meme Rekonstrüksiyonu

Meme Rekonstrüksiyonu; doğuştan memesi olmayan veya bir travma sonrası memesini kaybeden kişilere uygulanan, kişinin tekrar meme sahibi olmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Meme Rekonstrüksiyonu tedavisini tercih edenlerin büyük bir kısmını ise meme kanseri hastaları oluşturuyor. Meme kanseri, kadınlarda en sık ortaya çıkan kanser türüdür. Ortalama 8-10 kadından birinde görülür. Ailede daha önce meme kanseri olmuş birisi varsa, bu risk daha da artmaktadır.

Meme Rekonstrüksiyonda hangi yöntemler kullanılır?

Meme Rekonstrüksiyonunda iki ana yöntem uygulanır. Bunlardan birincisi meme protezleridir. İkincisi ise kişinin kendi dokusundan meme oluşturmadır. Protezlerin avantajlarından birisi, ameliyatın kısa sürüyor olmasıdır. Yaşlı insanlarda genellikle tercih edilir. Maliyeti düşüktür. Dezavantajları ise, doğallığını kaybettiği için farklılıklar olabilir. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde enfeksiyon kapma riski vardır. Bu yüzden protez fazla tercih edilmez.

Bazen alınan memenin olduğu yerdeki derinin meme oluşturma ameliyatından önce esnetilmesi gerekir. Bu derinin ve göğüs kasının altına doku genişletici denilen bir tür implant yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Genişletici bir balona benzer ve periyodik aralıklarla yavaş yavaş salin solüsyonuyla doldurulur. Deri yeterli derecede esnediğinde genişleticiyi çıkarmak ve yerine kalıcı implant yerleştirmek için ikinci bir ameliyat gerçekleştirilir. Ancak bazı durumlarda doku genişleticisi kalıcı olarak yerinde bırakılabilir.

Bir diğer yaygın meme rekonstrüksiyon yönteminde de vücudun diğer kısımlarından alınan sağlıklı deri ve kaslar kullanılır. Bir başka yöntemse sırttaki latis muskasına bağlı olan derinin bir kesitini kullanmaktır. Diğer bir yöntemde meme rekonstrüksiyonunda göğüs bölgesinin içine kaydırılabilen abdominal rektus kasından bir parça kullanılır. Çoğu kadın seçtikleri meme rekonstrüksiyonu ameliyatıyla birlikte meme implantları ve meme başı rekonstrüksiyonu da tercih ederler. Yeniden meme oluşturma ameliyatı mastektomi esnasında yapılabilse de, çoğu kadın mastektominin ardından belli bir süre sonra rekonstrüksiyon kararı verir. Ameliyattan önce doktor ile görüşülmesi gereken, bu işlemle ilişkili pek çok olası komplikasyon mevcuttur.

Doku genişletme yöntemi: Bu yöntemle önce doku genişleticiler kullanılır. Meme protezinin yerleştirilebileceği yeterli cep oluşturulması, ardından bu bölgeye silikon meme protezi yerleştirilmesidir. Bu doku genişletici bir valf aracılığı ile belli aralarla serum fizyolojik (tuzlu su) vererek şişirmektedir (şişirme esnasında genellikle ağrı duyulmamaktadır). Bu işlem kullanılacak kalıcı protezin boyutuna bağlı birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilmektedir. Yeterli şişirme yapıldıktan sonra ikinci bir ameliyatla bu doku genişleticisi çıkarılır. Yerine istenilen protez yerleştirilir. Bundan sonra (kalıcı protez yerleştirildikten sonra) çoğu zaman lokal anestezi altında meme başı oluşturmak için ilk adım atılır. Ardından bu meme başı ve çevresi normal meme görünümü alması için dövme ile boyama yapılır.

Ameliyat sonrası

Meme protezi ameliyatları yaklaşık 1-2 saat, kişinin kendi dokusu kullanıldığında tekniğe göre değişerek 4-10 saat arası sürmektedir. Protez ameliyatından sonra hastanın hantanede yatma süresi 1-3 gün, flep dokularıyla otojen rekonstrüksiyonda ise yatma süresi 4-7 arasıdır. Yeni yapılan meme dokusu, diğer meme ile karşılaştırıldığında aynı özelliklerde olmayabilir. Cerrahın amacı, mümkün olduğunca benzer bir sonuca ulaşmaktır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!