Meme muayenesinde ele gelmeyen, saptanamayan fakat yapılan görüntüleme yöntemleri sonrasında şüpheli bulunan ve alınmasına karar verilen dokunun yerinin ameliyat öncesi işaretlenmesi ve çıkarılması işlemidir.

İşaretleme yöntemlerinden biriside mamografi, ultrason ya da mr rehberliğinde tel yerleştirilmesidir. İşlem radyoloji bölümünde yapılır ve hasta oradan ameliyathaneye alınır.Bu işlem ameliyatla aynı gün yapılır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra, içinde ince bir tel bulunan işaretleme iğnesi görüntüleme rehberliğinde şüpheli bölgeye yerleştirilir.Telin ucu kanca şeklinde olduğu için dokuya tutunur.

Meme cerrahı şüpheli olan oluşumu çıkarır, doğru alanın çıkarıldığından emin olmak için ameliyat esnasında dokuyu filme göndererek spesmen mamografisi dediğimiz dokunun filmi çekilir.Bu filmde doğru alanın çıkarılıp çıkarılmadığı incelenerek cerraha bilgi verilir ve işlem tamamlanır.Daha sonra dokuya patolojik inceleme yapılır.Cerrahi işlem ortalama 30 dakika sürer ve tercihen sedasyon dediğimiz hasta anestetik ilaçlarla hafif uyutularak yapılır.Günübirlik yapılan bir cerrahi işlemdir.Antalya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!