Menapoz döneminde diş sağlığı
Menapoz döneminde diş sağlığı

İnsanoğlu, kadın ve erkek olarak iki cinsten yaratılmıştır. Bu her iki cinsinde doğumdan ölüme denk geçirdikleri belli devreler vardır.

Kadınlar da bu devreler: süt çocukluğu, çocukluk,ergenlik, yetişkin kadın, orta yaş ve yaşlılık olarak tanımlanabilir. Bu devrelerde ergenlik ve yetişkin kadın dönemlerinde hamilelik ve emzirme ve orta yaşta menopoz hormonal olarak değişikliklerin olduğu dönemlerdir. Menapoz kadının adetten kesilmesine bu şekilde yumurtlamanın bitmesiyle doğurganlığında sona ermesidir. Bu dönemde dikkat edilmediği taktirde dişlerde ve diş etlerinde ciddi problemler meydana gelebilir. Özellikle östrojen hormonu eksilmesiyle bütün vücutta meydana gelen osteoporozla ağız içinde de rastlanıp özellikle dişeti çekilmeleri ve kemiklerinde erimelerle karşılaşılmaktadır.

Menopoz sırasında yada sonrasında görülen bir diş eti hastalığı olan Deskuamatif Gingivitis, en bilinen menapoz sonrasısında ki yada menapoz sırasında ki dişeti hastalığıdır. Yaygın ve lekeli olarak genellikle iki tipi vardır. Üst çenenin dudak kısmına rastlayan dişetleri üzerinde görülür. Yaygın olan bütün dişetlerini kaplar ve eğer üst çenede protez varsa lezyonlar daha fazladır, lezyonlar yanak mukozası ve dildede görülebilirler.. Hastalar özellikle baharatlı gıdaların ve alkollü içkilerin alınmasıyla dıyulan bir yanma hissinden, bazende tuzlu, acılı bir ağızdan ve metalik bir tatdan şikayet ederler. Lezyonlar zaman zaman kaybolur ve yeniden ortaya çıkarlar. Lekeli tipinde ise dişeti üzerinde düzensiz, çeşitli hacimde kırmızı renkli sahalar vardır. Bazı ileri vakalarda hastanın nefes alması ve diş fırçalaması bile ağrılıdır..

Tedavisinde; ağız hijyeni standartlarının en yüksek seviyede tuutlması, hidrojen peroksit gibi irrite edici ajanlardan sakınılması, östrojen ve kortikosteroidlerin yerel olarak ‘ORABASE’ ile beraber tatbikinin lezyonları iyileştirdiği görülmüştür, hasta doktoru tarafından iyi ayarlanmış bir gıda rejimi ve nöropetik bir tedavi altında tutulması faydalıdır. Menapoz döneminde sadece dişetleri değil dişlerde de yer değiştirmeler ortaya çıkabilir. Dişeti hastalıklarının ortaya çıkması ile dişlerde çapraşıklıklar oluşacak olursa ortodondik tedaviler düşünülebilir, dişlerde sallanmalar görülebilir yada gömük 20 yaş dişleri hareketlenebilir,eski yapılmış dolgular, protetik tedaviler sorun yaratabilir. Bütün bu sorunların tespiti ve tedavisi için menapoz döneminde mutlaka bir diş hekimi kontrolüne gitmek ve en kısa zamanda sorun var ise çözüme kavuşturmak önerilmektedir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!