Menopoz belirtileri
Menopoz belirtileri

Belirtiler ;

Sıcak Basmaları

Ani olarak başlar, vücudun üst kısımlarında (göğüs, baş ve boyunda) aşırı bir sıcak duyumu olarak tanımlanabilir. Yüze ve kollara yayılır. Ortalama süresi 2-4 dakika kadardır. Sıcak basmasını bu bölgelerde derinin kızarması, aşırı terleme ve çarpıntı hissi izler. Çok ender olabildiği gibi günde 20 -30 kez yinelenebilir. Özellikle gece gelen ve uykudan uyandıran sıcak basmaları son derece rahatsız edicidir.

Menopoz yıllarında kadınların %60 -85' i sıcak basmalarından yakınmaktadır. Bu kadınların yarısından fazlasında, menopozdan sonra 5 yıl daha sıcak basmaları devam edecektir.

--Gece gelen sıcak basmaları, uykuyu 3-4 kez böldüğünde, ertesi gün boyunca unutkanlık, dikkati toplayamama, kolay yorulma, sinirlilik, baş ağrıları gibi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Beynimizin hipotalamus denen bölgesinde vücudumuzun ısısını ayarlayan bir merkez vardır. Bu merkezde sinirler arası iletişimde etken maddelerden biride östrojendir. Menopozla birlikte östrojen düzeyi son derece azalmakta ve bu merkezdeki sinirler arası iletişimde sorunlar yaşandığı için kadın sıcak basmalarını yaşamaktadır.


--Ameliyatla yumurtalıkları alınan kadınlarda sıcak basmalarının aniden başlaması, östrojen hormonu verilen kadınlarda sıcak basmalarının azalması veya tamamen geçmesi, verilen östrojen kesildiğinde belirtilerin hemen geri dönmesi sıcak basmalarında en önemli etkenin östrojen azalması olduğunu açıkça göstermektedir.


--Plasebo (ilaç veya etken madde içermeyen tabletler) verilen kişilerde, kısmi düzelmeler olması (sıcak basmalarının azalması), bu olayda endorfin dediğimiz, beyinde yapılan bazı maddelerinde rol oynayabileceğini göstermektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!