Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermek ve kilo verdirici besinler herkesin merak konusu. Önceki yazılarımda oruç ile birlikte yavaşlayan metabolizmaya değindik ve birçok bilgi verdik. Peki metabolizma hızlandırıcı besinler var mıdır, varsa nelerdir, vücuda etkileri nasıl gerçekleşir?

Şöyle düşünelim, vücut her an çalışarak belli yapım ve yıkım olayları gerçekleştirir. Biz buna metabolizma diyoruz. Ne kadar kaliteli çalışırsa o kadar sağlıklıdır. Burada çok hızlı çalışması da bir sağlık sorunu olabilir, yavaş çalışması da. O halde o anki durumu değerlendirmemiz gerekmektedir.

Oruç ile birlikte artık biliyoruz ki metabolizmamız yavaşlar. O halde metabolizmamızı hızlandıracak bazı önemli ayrıntılara ihtiyacımız var demektir. Böylelikle kaliteli şekilde kilo kontrolü de sağlamış oluruz.

Besinleri saymadan önce şunu belirtmek gerekir ki hiçbir besin mucize değildir, yardımcıdır. Tabi ki alanlarına göre farklılık gösterip bazılarının kilo kaybına etkisi daha fazladır ama mucize değildir.

Doğru beslenme ile biz metabolizmanın yavaşlamasının önüne geçilebiliriz. Metabolizmayı hızlandıran besinlerle desteklemek de bu süreci daha iyi atlatmanızı sağlayacaktır.

O zaman şimdi bu besinleri/ besin gruplarını biraz inceleyelim.

Tam tahıllı ürünler: Daha uzun süre tokluk sağlayarak ve kan şekerinin dengeli seviyede kalmasını sağlayarak daha az kalori alınımını sağlar. Böylelikle kilo kontrolü çok daha kolay hale gelmiş olur. Tam buğday, çavdar, yulaf ürünlerini metabolizma hızlandırıcı besinlere örnek olarak verebiliriz.

Baharatlar: Zerdeçal, zencefil, tarçın, pul biber, karabiber, çörek otu, biberiye gibi baharat ürünleri de metabolizmamıza sağlıklı etki etmektedir. Sahurda tüketimi susama hissiyatı olabileceği için tüketilmemelidir. Ayrıca mide problemi olan kişilerin tüketmemesi daha sağlıklı olacaktır.

Yukarıda belirttiğim baharatlar; kan şekerini dengeleme, iştahı baskılama, bağışıklığı güçlendirme, yağ yakmaya yardımcı olma gibi çeşitli etkilerle metabolizmayı hızlandırır ve canlandırır.

Yeşil çay: İftardan 1-2 saat sonra 1 fincan yeşil çay içmek yemekle aldığınız karbonhidratların emilimi yavaşlayabilir. Bu sayede yağ depolanmasını azaltır ve metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Tansiyon problemi olan, hamile ve emzirme döneminde olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

Yumurta: Protein içeriği sayesinde gün içerisinde daha tok kalmanızı sağlar hem de enerjinizi daha verimli kullanmanıza yardımcı olur.

Kefir: Faydaları saymakla bitmeyen kefir, sağlıklı beslenme için çok önemli bir yere sahiptir. İçeriğinde vücudun ihtiyacı olan pek çok farklı yararlı bakteri bulunan kefir metabolizmayı düzenleyerek de kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle sahurda tüketilen kefir gün içinde uzun süre tokluk sağlayacaktır. Sulandırarak tüketirseniz sıvı ihtiyacı yönünden de olumlu etki gösterecektir.

Yoğurt: Bağırsak dostu olan yoğurt aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak da kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurt, içeriğindeki kalsiyum sayesinde göbek bölgesi üzerindeki yağlara etkisi diğer besinlere göre çok daha fazla olan bir besindir. Kabızlık sıkıntısı çekenler için de yoğurt önemlidir.

Avokado: Aslında bir meyve olarak bilinen avokado, yağ içeriği nedeni ile yağ grubu sayılan bir besindir. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı faydalı bir besindir. İçerdiği yağ asitleri sayesinde yağ yakmaya yardımcı olabilmektedir.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!