Mevsim geçişleri havadaki elektrik yükünün artmasıyla insan üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Boyun, bel ve küçük eklem ağırlarına mevsimsel geçişlerde çok sık rastlanır, gereken önlemler alınmadığı takdirde ağrılar artarak daha büyük sorunlara neden olur.

Toplumumuzda her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bu ağrılar daha da artış gösteriyor. Mevsim geçişlerinde sıcaklık, nem, rüzgar, hava basıncı ve elektriksel yükler gibi faktörler ani değişikliklere yol açabiliyor. Bu değişiklikler ise insan vücudunun dengesini bozarak, metabolik ve psikolojik şikayetlere neden olabiliyor.

Bu şikayetler kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bazı insanlar bu dönemi hafif ağrılarla geçirirken bazıları ise şiddetli ağrılardan dolayı yatak istirahati yapabiliyor. Soğukların başlaması özellikle eklem ağrılarını artırdığı vebu ağrıların çok dikkate alınmadığı takdirde bel ve boyun ağrıları ciddi sorunlara yol açabilir bu mevsimde dikkat edilmesi gerekenler;

Ağrılı bölgelere buz uygulayın.

Kronik ağrı hastalığınız varsa ilaçlarınızı düzenli alın.

Ağrıları ağrı kesiciler ile geçirmeye çalışmayın, her ağrıda ağrı kesici içmeyin.

Hava durumuna uygun giyinin, soğuk ve esen yerlerde durmayın.

Kaslarınızı çalıştırıcı ufak egzersizler yapın.

Ağrıların ilerlemesini basit tedavi yöntemleri engelleyebilir. Bu noktada önemli olan önlem almak. Yatak istirahati, ilaç kullanımı, egzersizler işe yaramadığında ise devreye cerrahi tedavi yöntemi girer. Kesin sonuç ve doğru tedaviye ulaşmak için de doğru bölüme gitmek çok önemli. Bel ve boyun ağrı şikayeti olan hastalar genelde hangi bölüme gideceklerini bilemiyor bunun için en doğru bölüm Ortopedi'dir.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!