Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi hastalıkların tedavisinde problemin yaşandığı bölgeye mikro enjeksiyonlar yöntemiyle tedavi edici ilacın uygulanmasıdır. Mezoterapi sözcüğü Türkçe'ye ‘ orta deri tedavisi' olarak çevrilebilir.

Ağızdan alınan, vücuda kan ya da kas yoluyla verilen ilaçlar tüm vücuda yayıldıklarından hem istenilen bölgeye ulaştıklarında etkinlikleri azalmış olur hem de diğer vücut bölgelerinde yanetki oluşturabilirler. Mezoterapi sırasında 4-6 mm boyutunda iğneler yardımıyla şikayetin bulunduğu bölgeye çeşitli ilaçlar, ilaç karışımları ya da vitamin ve mineraller enjekte edilir. Bu şekilde sadece tedavi edilmek istenen bölgeye girişim yapılarak etkinin arttırılması hedeflenir.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Sorunlu bölge dezenfekte edilir. Duruma göre lokal anestetik krem uygulanabilir. İnce ve kısa uçlu enjektörler yardımıyla ilaçlar enjekte edilir. Yapılan enejksiyonun sayısı hastalığa ve bölgeye göre değişir. Uygulandığı bölgeden emilim oldukça az olacağından sistemik dolaşıma geçiş yok denecek kadar azdır.

Kaç seans uygulanacağı ve seans aralıkları hastaya, hastalığa ve şikayete bağlı değişmektedir.

Mezoterapide Vücuda Hangi İlaçlar Verilir?

Kullanılan ilaçlar ve karışımlar tamamen hastalığa göre hazırlanmaktadır. Örneğin selülit tedavisinde kullanılan solüsyonların içerisinde yağ eritici, dolaşımı arttırıcı ve doku yenileyici maddeler bulunur. Kozmetik amaçlı uygulamalarda kullanılan karışımların içeriği hakkındaki ayrıntılı bilgiyi web sitemizde ‘Medikal Estetik' ve ‘Saç Dökülmeleri' ana başlıkları altında bulabilirsiniz.

Mezoterapinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Mezoterapinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Tedavide ortaya çıkabilecek en ciddi yan etki allerjik reaksiyon olup hekim kontrolünde hastanın tıbbı geçmişi dikkatlice sorgulanarak yapılacak girişimlerde allerjik reaksiyon ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür.

Uygulama bölgesinde kan akımının artmasına bağlı, özellikle yüz bölgesinde geçici kızarıklık ortaya çıkabilir. Bu durum ‘flushing' olarak adlandırılır, dakikalar içerisinde geçer ve allerji ile alakası yoktur.

Nadiren, ağrı tedavilerinde kullanılan mezoterapide şikayette geçici bir artış izlenebilir. Bu durum ‘ters etki' olarak adlandırılır. Genellikle ilk seansta ortaya çıkar, 3-5 gün içerisinde düzelir ve diğer seanslarda tekrarlamaz.

Uygulama bölgesinde iğnenin girişine bağlı ortaya çıkan hafif morarma olabilir. Bu durum da tamamen geçicidir.

Mezoterapi KimlereUygulanmaz?

Hamile ve emziren bayanlara

Kullanılacak maddelere bilinen bir allerjik reaksiyonu olanlara

Uygulama bölgesinde kanser veya enfeksiyon durumu olanlara

Kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlara

mezoterapi uygulanmaz.


Tekirdağ Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!