Migren ve migrenden korunma, beslenme ve bitkisel destekler
Migren ve migrenden korunma, beslenme ve bitkisel destekler

MİGREN

Tekrarlayan ve genellikle diğer rahatsız edici semptomlarla birlikte kendini gösteren şiddetli baş ağrısına migren deniliyor. Migren 3 gün kadar sürebilir ve kişiyi hiçbir şey yapamaz hale getirecek kadar ağır olabilir. Migrene yatkınlığınızı kontrol altına almanın en iyi yolu onu tetikleyen faktörleri bulmak ve bunlardan kaçınmaktır.

MİGRENİ TETİKLEYEN ETKENLER

Çok sayıda etkenden bir veya birden fazlası migreni tetikleyebilir.

1- Başta peynir, çikolata kırmızı şarap, kızartmalar ve turunçgiller olmak üzere belirli bazı yiyecekler

2- Açlık veya rafine karbonhidrat tüketimi neticesinde kan şekeri seviyesinde yaşanan düşüş

3- Vücudun susuz kalması

4- Stres, şok veya endişe

5- Uykusuzluk

6-Parlak ışık veya ışığın bazı renkleri

7- Gürültü

8- Hava veya iklim değişiklikleri

9- Kuru hava veya sıcak,kuru rüzgar

10- Hormonal değişiklikler

11- Adet dönemi

KORUNMA - BESLENME - BİTKİSEL DESTEKLER

Migreni tetikleyen etkenleri netleştirip önleminizi başlamadan almak. Örneğin stres ve adet öncesi oluşan hormonal değişiklikler migrene neden oluyorsa adet döneminden 1 hafta önce stres yaratacak gerginlik yaratacak programlar yapmamaya çalışabilirsiniz. Pek çok kişinin migreni 10-40 gün arası tekrarlar.

Tam tahıllı yiyecekler, yumurta sarısı, süt, ıspanak, ve yağsız et gibi B12 vitamininden ve riboflavinden zengin yiyecekler yiyerek beslenirseniz migrene daha yatkın olmanıza neden olabilecek besin eksikliğini dengelemiş olursunuz. Beyaz unla yapılan veya şeker ve şeker katkılı yiyecekler yerseniz kan şekeriniz önce hızla yükselir sonra aynı hızla düşer dolayısıyla kan şekerinizi dengeler aşırı oynamasına engel olursanız migren krizlerinizin önüne geçmiş olursunuz.

Bazı insanların beyindeki damarları etkileyerek migreni tetikleyen bir amino asit olan TİRAMİN içeren besinlere tahammülü yoktur.

Tiramin içeren besinler; çikolata, peynir, dana eti, ciğer, bira, kırmızı şarap ve diğer Mayalı gıdalar, muz, portakal, erik, bakla, ıspanak, domates

Diğer bir olasılık ise besin allerjisi. En sık karşılaşılan suçlu besinler buğday, süt, petnir, domates, portakal ve patates vardır. Bazı kişilerde kahve kola ve kafeinli başka içeceklerde neden olur.

Biberiye

Melisa

Nane

Çayları yardımcıdır.

TEDAVİ;

Alnınıza sıcak soğuk kompres

Dinlenme ve uyuma

Karanlık oda

Beslenme

Stresli günlerde şakaklarınıza ve alnınıza uygulamak için bir miktar suya bir kaç damla lavanta yapı veya mercanköşk yağı damlatıp bir bezle uygulayınız.(gözler kapalı ve karanlık bir odada önerilen bitki çayları da içilerek krizin hafif atlatılması sağlanabilir.)


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!