Günümüzde tüp bebek tedavisi için başvuran hastaların yaklaşık yüzde 40-45’inde erkek faktörünün mevcut olduğu gözleniyor. Sperm sayı ve hareketliliğindeki azalması doğal yollardan gebelik şansını ortadan kaldırmakta. Son dönemde geliştirilen mikro çipli tüp bebek tedavisi pek çok çifte umut kaynağı olmuştur. Harvard’d a bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen bu yöntem ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır” dedi.

Mikro akışkan çip teknolojisi sayesinde DNA yapısı en iyi olan spermler seçilerek, en iyi olan embriyolar oluşturulmakta böylelikle başarılı sonuçlar alınmaktadır

Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşmaktadır.Mikro kanallar kaliteli spermlerin seçimini sağlar. Sağlıksız DNA hasarlı spermler bir bölümde toplanırken, sağlıklı ve kaliteli olanlar mikro kanallardan geçerek başka bir bölümde toplanır. Seçilen bu spermler ile yapılan mikro enjeksiyon yönteminde elde edilen gebelik oranları daha yüksek olur. Normal fizyolojiye baktığımızda,sperm yumurta ile buluşmadan önce pek çok bariyerden geçer. Vajina ve servisteki mukus dediğimiz kadının doğal sıvıları bu görevi üstlenmiştir.Spermlerin kötüleri burada elenip sağlıklı olanlar rahim içine ulaşır.Mikro çip teknolojisi aslında bu doğal yöntemi taklit etmektedir.

Anne adayına yumurta sayısını arttırmak için yumurtalıkları uyarıcı hormonal tedavi verilerek yeterli sayıda yumurta elde edilmesi sağlanır. Geliştirilmiş sperm çipleri ile mikro kanalcıklardan sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğerlerinden ayırt edilerek farklı bir alanda toplanır. Daha sonra mikro enjeksiyon yöntemi ile ayırt edilmiş olan spermler yumurta hücresiyle döllendirilir. Bu sayede kaliteli embriyolar elde edilerek gebelik şansı yükselir.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!