Bize destek veren kişinin ister bir terapist isterse bir dost olsun sözel ustalığının yerinde olması, bu ustalığını kişiye yardım etme hizmetinde kullanmalıdır. En başarılı insanlar, iyi bir mizah duygusuna sahip, nükteye hazır, öykü anlatma sanatından hoşlanan kişilerdir.

Mizah bilinçdışı süreçlerle ilişkilidir ve gerginliğin ekonomik boşaltılmasını sağlar. Mizahın işlevi yasaklanmış ve engellenmiş düşüncelerin serbestleştirilmesi ve bunların dile getirilmesine izin verilmesidir.

Benliğin örselenmesiyle karşılaşmasında mizah yoluyla kendisini korumasını, pazartesi sabahı idam edilen adam örneğiyle açıklanabilir. Asılacak adam son bir isteği olup olmadığı sorulunca güzel bir hafta başladığını söyler. Burada kendi yok oluşum sırasında bile kendime ve dünyaya bakabiliyorum mesajını vermektedir.

Mizah, benliğin duygusal yönden sağlıklı yollarla, zor durumlarla başa çıkmasını ve gerçeği daha az acıyla kabul etmemizi sağlar.

Mizah yeteneğiyle tehlikeye karşı toleranslı olan ebeveyn çocuğunu ’Bak dünya tehlikeli görünüyor, ama bu bir şey değil, sadece çocuklar için bir oyun’ diyerek yatıştırdığında, çocuk ebeveyninin bu özelliğini içselleştirerek, benliğini tehlikelere karşı mizah yolu ile koruyabilme yeteneğini kazanabilecektir.

Mizahı yüksek düzey gelişimsel başarı ve insanoğluna bahşedilen nadir ve değerli bir hediye olarak değerlendirebiliriz.

Bazı insanlar mizahtan zevk almazlar çünkü kendilerini bırakmazlar. Bunların benliklerinin zayıf olması muhtemeldir.

Mizahın en büyük başarısının sevgi kaybı korkusunu hafifletmesidir ve mizah ile sağlıklı uyum arasında bir ilişki vardır.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!