Yılda 120 kız bebek vajinasız doğuyor

Hiç kuşkusuz birçok sağlık sorunu gibi konuşulması zor konulardan biri; Vajina Yokluğu. Doğum sonrasında yapılan bebek muayenesinin yetersizliği nedeniyle tanımlanamayan vajina yokluğu bugün ciddi toplumsal sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.Bu sorun, genç kızlarda adet görmeyince ya da evlenince ortaya çıkıyor

Konuşmaya çekindiğimiz MRKH sendromu; toplumsal bir soruna dönüşüyor

Mülleryan Agenezi veya MRKH (Mayer Rokitansky Kuster Hauser) Sendorumu olarak bilinen vajina yokluğu, kadınlarda görülen bir tür genital gelişim kusuru olarak tanımlanıyor. Rahim yokluğu ile vajinanın büyük bölümünün ya da tamamının gelişmemesiyle ortaya çıkan MRKH Sendromu'nda hormonal gelişim normal olduğundan sorunun fark edilmesi de o oranda geç oluyor. Vücut büyüme ve göğüs gelişiminde bir anormallik olmadığından MRKH sendromu, genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması ile ortaya çıkıyor. Bu dönemde ortaya çıkan sorun, genellikle evlilik çağına kadar gizlendiğinden ciddi bir toplumsal sorun olarak ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkıyor.

Hastalığın en çok evlilik sonrası sorun yarattığına ve sıklıkla bu dönemde ortaya çıkıyor,hastaların normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için ameliyatla normal uzunlukta bir vajina oluşturulması gerekir.

Başarı oranı yüksek, en güncel cerrahi operasyon

Bağırsak, yapısı itibariyle vajene en yakın organ olduğundan operasyonların da başarısı aynı oranda artıyor.Kol ve bacaktan deri alma yoluyla yapılan operasyonların sağlıklı bir cinsel hayatı mümkün kılmıyor, bağırsaktan yapılan operasyonların şu anda dünyada yapılan başarı oranı en yüksek cerrahi uygulamadır.

MRKH sendromu olan kadınlarda bebeğin gelişmesi için gerekli olan rahim olmadığı için bebek sahibi olmaları mümkün değil. Bu vakalar için tek çare; bazı ülkelerde yasal olan taşıyıcı annelik yöntemiyle anne olmalarıdır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!