Mutsuzluk hissi psikolojik problemlerin habercisi olabilir.
Mutsuzluk hissi psikolojik problemlerin habercisi olabilir.

Mutsuzluk hissi psikolojik problemlerin habercisi olabilir.

Bireylerde çok sık görülen mutsuzluk hisleri, zihinsel yanılsamalarla meydana gelmiş olup problemlerin birikmesiyle tamamlanan bir durumdan meydana gelmektedir. Mutsuzluk hissi, mutlu olamama durumu olarak da açıklanabilir.

İnsanların %70'inde görülen bu durum, gün içerisinde bazen maksimum düzeye çıkmaktadır.

Peki bireyler neden mutsuz olur ?

Genel olarak ele almamız gerekirse, mutlu olmak için bir çok sebep varken, neden mutsuz oluruz sorusuna cevap verelim.

Mutsuzluk,düşüncelerimizi olumsuza yöneltip onun içerisinde boğulmayla başlamaktadır.Bu durum bireyi olumsuz yönde etkileyerek onu mutluluk hormonunu salgılamasına engel olarak depresif ruh haline sokar. Depresif ruh hali ile beraber,bireyin ruhsal çöküntü yaşaması diğer tüm problemlerinin tetiklenmesiyle olumsuz ve mutsuz bir süreç başlamış olur.

''Mutsuz olmayı tercih etmeyin, mutlu olmak bir tercihtir ''

Zihnimiz yönetilmeye açık bir oluşumdan ibarettir.Eğer ki siz zihninizi yönetmeyip zihninizin sizi yönetmesine izin verirseniz mutsuzluk içinde bırakması doğal bir durum olacaktır.

Bu durum şuna benzer, araba kullanıyorsunuz ve gaza basıp direksiyona hiç dokunmuyorsunuz.Sonra bir yere çarptığınızda üzülüyorsunuz.

Siz direksiyon hakimiyetini hiç kullanmadan, araba kullanamam diyip üzülüyorsunuz. O bakımdan ilk önce zihninizin mutluluk oluşumuna uğraması için izin vermeniz ve mutsuzluk oluşumundan kaçınmak için mücadele etmeniz gerekir.

Mutsuz eden başlıca ruhsal problemler, stres,kaygı,takıntı,korku,depresif ruh hali, kararsızlıklar,endişeler,çelişkiler,öfke gibi daha bir çok sebebin tetiklenmesiyle meydana gelir.

Mutlu olursanız stresi de kaygıyı da takıntıyı da aşabilirsiniz..

O bakımdan mutlu olmanın yollarını arayın ve hiç bir zaman mücadelenizi kaybetmeyin.

''Unutmayın, hayat bir saniyelerin birleşmesinden ibarettir.''

Sevgilerimle..

Uzman Terapist

Kubilay Göksel Eren


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!