Neden mezoterapi ?
Neden mezoterapi ?

Son zamanlar Sağlık bakanlığın geleneksel ve tamamlayıcı tıp başkanlığı tarafından sertifikasyon programına tabi tutulan mezoterapi yönetimi merak konusudur.

Aslında 60 seneyi aşkın süredir ki avrupada gelişmeğe başlamış ve ülkemizde uzun süredir ve daha çok estetik yönüyle bilinen tedavi usulu başarı ile uygulanmakta.

Mezoterapi cildin orta tabakasına (mezoderme) ilaç, vitamin, mineral, bitkisel, hayvansal ve homeopatik ürünlerin enjekte edilmesidir. Mekanizması tam bilinmemesine karşın bir çok teoriler mevcut. Öyle ki ilaç ve diğer ürünler ciltte depo şekilinde kalıyor ve az miktarlarda hedef organa ulaşarak etkiliyor. Diğer taraftan onlar sempatik, parasempatik ve motor sinirleri uyararak refleks etki oluşturuyor. Lenfatik sistemle mikrodolaşım oluşturarak etkisi de olabilir.

Mezoterapi sonuçta vucutta bir takım değişikler yaparak uzun süreli etki sağlıyor.

ESTETİKTE MEZOTERAPİ

Mezoterapi kırışıklık, leke, saç dökülme, cilt gençleştirilmesinde, akne,skar ve bölgesel zayıflama gibi estetik konularda ameliyatsız tedavi yönetimlerdendir.

Kırışıkların sebebi cildin kollajenin kaybolmasu,dolaşımın azalmasıdır. Kullanılan mezoterapi karışımları cildin beslenme ve metabolizmasını artırıyor, kollajen takviyesini yapıyor. Birkaç uygulamdan sonra yüzeysel kırışıklar kaybolması ile uzun süre anı durumda kalıyor. Hayat tarzı, beslenme, alışkanlıklardan da vazgeçmek tedavide önemli.

Ciltteki lekeler genetik yatkınlığı vardır, fakat güneş ve diğer ışınların ekisi sonucu oluşuyor. Yüzeysel lekeler özel mezoterapi karışımlarla tedavi olunuyor. Güneş kremlerin kullanılması ve ışınlardan uzak durma yeni lekelerin oluşmasını önler, tedaviyi destekler.

Kollajenin önemli parçası olan hiyaluronik asit yoğun şekilde bulunan karışımlar cilt gençleşmesinde kullanılmakta. Bunlarla mezoterapi dolgunluk, parlaklık ve canlılık oluşturuyor.

Metabolizma bozukluğu veya ilaçların yan etkisi sonucu saç dökülmesinde mezoterapi 1 numaradır. Fakat 6 aylık süre ve sabır lazım.

Mezoterapide yağ yakıcı ilaçlar da kullanılıyor. Bunlar sellulit, bölgesel yağlanmada çok etkili.

HASTALIKLARDA MEZOTERAPİ

Mezoterapinin az bilinen yönü hastalıklarda kullanımıdır.

Spor tıpta ve ortopedik ameliyatlardan sonra rehabilitasyon süreçte çok etkili, süreci yarıya indiriyor. Aynı şekilde kas-iskelet hastalıklarda, bel-boyun fıtığında kullanılıyor.

Migren, astım, minor depresyonlar, gastrit ve ulserlerde mezoterapi sempatik ve parasempatik sinir sistemi uyarıcı mekanizması ı ile tamamlayan tedavi yapmaktatır.

Cilt sorunlar önemli. Akne ve skarlarda cildin daha da pürüzsüz olmasını ,infiltrasyonun ve renk bozuklukluğun azalmasını mezoterapi sağlar. Vitiligoda beyaz leke alanın azalması ve ya artmasının önlemesinde mezoterapi yararlı, bu melaninin sentezi ve paylaşımını artırıyor. Egzema gibi alerjik hastalıklarda ve trofik yaralarda mezoterapi antialerjik ve antienflamentuar ilaçlarla tedavi sürecini kısaltıyor.


İstanbul Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!